Maciej Wieżyński prezentuje nowy utwór “Zefiriada” [RECENZJA]

“Zefiriada” to nowa propozycja gitarzysty i kompozytora – Macieja Wieżyńskiego. Utwór powstał we współpracy artysty z wybitnymi muzykami.

ZefiriadaMacieja Wieżyńskiego to przede wszystkim kompozycja ze świetnie poprowadzoną narracją. Tutaj każdy element ma swoje miejsce, a więc klimatyczną przestrzeń wypełnia przyjemne współbrzmienie instrumentów oraz po prostu czysta emocja. Utwór początkowo wydaje się bardzo oszczędny w swej wymowie, a balans twórczy udało się utrzymać do samego końca poprzez odpowiednie wyważenie użytych środków. Później kompozycja nabiera również tempa i kolorytu przy jednoczesnym zachowaniu bogatych walorów artystycznych. Dzięki temu możemy czerpać z tej muzyki ogromnie dużo przyjemności.

fot. materiały prasowe (Krzysztof Ścisło)

To przy okazji najwyższa jakość od strony czysto estetycznej. Nic nie mogłoby się udać, gdyby nie zaproszeni goście, bo choć gitara Macieja stanowi motyw przewodni, to kolejni muzycy dokładają własną, niebagatelną część do tej propozycji. Przez to udało się uzyskać unikatowy, lekko folkowy, czy też egzotyczny wydźwięk całości. Tak więc obok instrumentu gospodarza projektu usłyszymy mistrza Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa), niezwykle zręcznego Michała Karasia (sitar), wyczulonego na każdy dźwięk Adama Golickiego (perkusja) i dodającego ważnej treści Mariusza Gregorowicza (wibrafon). 

Oprócz wspomnianych atutów, propozycja artysty posiada jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. “Zefiriada” (tytuł od greckiej miejscowości Zefirii) nie została przeprodukowana, dzięki czemu udało się oddać jej naturalny (właściwy) klimat, co w tym przypadku staje się wartością samą w sobie. A przy okazji dostaliśmy nie do końca oczywiste harmonie, uszlachetniające ten utwór. Atawistyczna łatwość chwytania dźwięków i kunszt Macieja Wieżyńskiego w nieprzerysowanej odsłonie – tak w skrócie można odnieść się do tej jakże ciekawej propozycji.

*****

Najnowsza propozycja muzyczna Macieja Wieżyńskiego nosi tytuł „Zefiriada”. Do współpracy zaprosił znakomitych muzyków. Na perkusji zagrał Adam GolickiMariusz Gregorowicz – wibrafon, Michał Karaś – sitar, Krzysztof Ścierański na gitarze basowej. Utwór ma charakter spokojnej ballady, która stopniowo staje się coraz bardziej dynamicznym utworem. Tytuł utworu został zainspirowany nazwą greckiej miejscowości Zefirii.

Maciej Wieżyński, gitarzysta, aranżer i kompozytor, muzyk sesyjny. Współpracuje z czołowymi wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Jest członkiem formacji Madrugada Sombra wykonującej muzykę flamenco połączoną z polską muzyką ludową i jazzem z którą koncertował w Polsce i Europie. Gitarzysta zespołu Jacek Kępka – Automaty, który został założony przez Jacka Kępkę członka zespołu KLAN, gdzie utwory grupy zostały ocalone od zapomnienia w nowatorskich i śmiałych aranżacjach. Współpracuje także z gitarzystką jazzową Krzysią Górniak, z którą nagrał płytę “Astrolabe”, gdzie można usłyszeć utwory autorskie oraz tradycyjne utwory portugalskie w ciekawych aranżacjach.

Utwór “Zefiriada” dostępny jest w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/MaciejWiezynskiZefiriada

 

Leave a Reply