Romantyzm w jazzowym przekładzie – recenzja albumu “Norwid”

Nasz ocena

29 września 2022 ukazał się wyjątkowy album “NORWID“, czyli unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Zachęcamy do zapoznania się z recenzją tego wydarzenia.

Recenzja płyty “Norwid” – Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra (2022)

Miniony rok został ogłoszony przez Sejm i Senat RP rokiem norwidowskim. W 200-lecie urodzin autora postanowiono docenić kunszt i znaczenie jego dzieł. Jednym z obchodów upamiętniających poetę i przybliżających jego twórczość, był koncert zorganizowany w ramach festiwalu „Chopin i jego Europa” w Filharmonii Narodowej. Koncert „Listy Norwida” to wydarzenie, które połączyło Kasię Pietrzko, Macieja Kądzielę i Andrzeja Chyrę.

Jazzowe kompozycje przeplatane poezją, rok po zaprezentowaniu ich na żywo doczekały się wydania studyjnego na albumie „Norwid”. Płyta inauguruje nową serię wydawniczą „Polish Romantic Jazz”.

Na album składa się 9 kompozycji, częściowo improwizowanych oraz recytacje dzieł Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Autorami muzyki są Kasia Pietrzko i Maciej Kądziela. Podczas wywiadu dla Radia Wrocław muzycy dzieląc się szczegółami na temat procesu twórczego przyznali, że kompozycje tworzone były osobno. Mimo to „Norwid” charakteryzuje się dużą spójnością soniczną. Dodatkowo, tracklista albumu nie jest przypadkowa – utwory zostały uważnie posegregowane tak, by tworzyć koherentną całość. „Norwid” nie opływa niepotrzebnym patosem i wymuszonym skomplikowaniem. Utwory bazują na prostocie przekazu, uwypuklającej słowa autora-inspiracji.

Wyczuwalny jest zamknięty krąg inspiracji między interpretacją liryki, a muzyką – oba obszary budzą w sobie wzajemnie emocje, pobudzając się przy tym artystycznie. Całość fantastycznie współgra ze skromnością, a zarazem geniuszem twórczym Cypriana Kamila Norwida. Słuchając, trudno oprzeć się wrażeniu, iż praca z tekstami poety wydobyła z muzyków dodatkowe pokłady wrażliwości, natomiast interpretacje Andrzeja Chyry definiują i kształtują je ostatecznie.

Album „Norwid” to kolejna owocna próba połączenia poezji z muzyką. W tym konkretnym przypadku płyta w trakcie odbioru przesyca słuchacza synestezyjnymi doznaniami. Zespół w składzie – Kasia Pietrzko (fortepian, kompozycje, wybór tekstów), Andrzej Święs (kontrabas), Piotr Budniak  (perkusja), Maciej Kądziela (saksofon) oraz Andrzej Chyra (recytacje), narzucił na poezję Norwida dodatkową warstwę zrozumienia, dzięki której dzieła autora wydają się przystępniejsze. Jeśli celem tych nagrań oprócz poruszenia słuchacza było zachęcenie i propagowanie twórczości tego romantycznego autora, to jest co świętować, cel osiągnięto.

Daria Trojanowska

 

Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra. Album “NORWID”

Leave a Reply