Kasia Pietrzko Trio / Maciej Kądziela / Andrzej Chyra. Premiera albumu “NORWID”

29 września 2022 ukazał się wyjątkowy album “NORWID“, czyli unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry.

Norwid” to unikalny zbiór jazzowych kompozycji Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowanych wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Andrzeja Chyry. Album w inspirujący sposób ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która – oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji – pozostaje szeroko otwarta na improwizację.

fot. okładka płyty

Płyta inauguruje nową serię wydawniczą Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina “Polish Romantic Jazz” i stanowi kontynuację koncertu, który w 2021 roku odbył się w ramach organizowanego przez Instytut Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Jak twierdzi Tomasz Szachowski w otwierającym album tekście, ma on (…) szansę stać się dla wielu słuchaczy odkryciem albo nadzwyczajną przygodą w czasie i w przestrzeni. Rzadko sięgamy dziś po Norwida. Wydaje się z jednej strony staroświecki i nazbyt pretensjonalny, z drugiej po prostu mało zrozumiały (nawet wśród fachowców istnieją do dziś różnice zdań na temat tego „co poeta chciał przez to powiedzieć”!). A przecież pytania, które stawia, wizje, które roztacza, problemy, nad którymi się pochyla, są również udziałem naszego pokolenia. Spektakl koncertowy czy płyta dostarczają nowych wrażeń i nowych pokus, by po tę poezję sięgnąć na nowo, bez obciążeń i szkolnych uprzedzeń. Dwa odległe światy – polskiego romantyzmu i współczesnego jazzu, paradoksalnie tworzą zupełnie nową, fascynującą jakość.

Wydawca: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, seria płytowa Polish Romantic Jazz

*****

WYKONAWCY:

KASIA PIETRZKO TRIO

Kasia Pietrzko – fortepian, kompozycje, wybór tekstów

Andrzej Święs – kontrabas

Piotr Budniak – perkusja

MACIEJ KĄDZIELA – saksofon

ANDRZEJ CHYRA – recytacje

 

 

Leave a Reply