Mr Knee z ważnym przesłaniem. Posłuchaj utworu “Blue Hope In Yellow Sand” [RECENZJA]

Smutną inspiracją do napisania utworu “Blue Hope In Yellow Sand” przez Mr Knee był atak Rosji na Ukrainę. Kompozycja została napisana na gitarę klasyczną z subtelnym tłem orkiestrowym.

Mr Knee pokazuje, że za pomocą prostych środków wyrazu, ale mieszczących się w obrębie zawodowstwa, można zaprezentować całą paletę emocji. Dlatego w utworze “Blue Hope In Yellow Sand” tylko pozornie dzieje się niewiele. Wiodąca gitara klasyczna rozpisuje tak naprawdę scenariusz na pewną opowieść, w tym przypadku nieco smutną, choć właściwie należałoby określić ją jako refleksyjną.

fot. materiały prasowe

Muzyka artysty pobudza przede wszystkim do głębszych przemyśleń, nie tworząc przy tym przestrzeni, którą należy odbierać w sposób bezpośredni. Dlatego nie znajdziemy w tym utworze patosu, czy też ukierunkowania w stronę przesadnych metafor muzycznych. Wszystko dzieje się – tu i teraz, w lekkiej odsłonie, która w sposób naturalny przenika do naszej wyobraźni. Głębszego wyrazu dodaje subtelny zarys orkiestrowy, mający znaczenie bardziej symboliczne, aczkolwiek niezwykle ważne, bo tak naprawdę każdy dźwięk w tym utworze ma swoje uzasadnione miejsce. Ważnym elementem jest także sam teledysk, który wyjaśnia nam kontekst kompozycji. Bez niego możemy potraktować całość w bardziej uniwersalny sposób, jednak w tym przypadku ukierunkowanie ma duże znaczenie dla artysty. Dlatego trzymając się pierwotnych założeń Mr Knee, odnajdźmy czas na chwilę refleksji związanej z konkretnym przesłaniem (napaść Rosji na Ukrainę), ale nie odbierajmy sobie możliwości traktowania utworu “Blue Hope In Yellow Sand” jako drogi do własnych, bardziej osobistych emocji.

To bardzo udana kompozycja, która przy okazji pokazuje kunszt samego muzyka, mającego świadomość swoich odczuć i umiejętności. Gdzieś w trafnym formułowaniu własnego artyzmu istnieje kategoria subtelności i żywych dźwięków, które wzruszają niewymuszona formą. Do nich należy twórczość Mr Knee, po raz kolejny pokazującego, że mniej znaczy więcej. To przy okazji jeden z najbardziej dbałych o szczegóły artystów, którzy oddają czystą jakość swoich projektów (tutaj przychodzi skojarzenie z jeszcze jednym doskonałym gitarzystą – Mateuszem Trandą).

*****

“Smutną inspiracją do napisania utworu stricte na gitarę klasyczną z delikatnym tłem orkiestrowym była napaść Rosji na Ukrainę. Kiedy 24 lutego 2022 nastąpiła eskalacja trwającej od 2014 roku wojny i Rosja dokonała inwazji ogarnął mnie smutek, strach i przerażenie. Pod wpływem emocji napisałem utwór “Blue Hope In Yellow Sand“. Wieloznaczny, zawierający kolory ukraińskiej flagi tytuł, odnosi się również do związanego z nieszczęśliwymi zdarzeniami największego na świecie diamentu Blue Hope, który tutaj został zbrukany w piachu.” – jak informuje artysta i dodaje:

“Chciałem żeby mój utwór zawierał delikatne pejzaże symbolizujące piękno Ukrainy oraz niepokojące i gwałtowne fragmenty symbolizujące wybuchy i strzały z karabinów. Gitarę, orkiestrację syntezatorową i całe tło nagrałem za jednym podejściem (na żywo i bez dogrywek), jak zwykle w domowym studio. Mastering zrobił Adam Drath – gitarzysta grupy Bajm. Jak przystało na utwór klasyczny, można sięgnąć po zapis nutowy, który znajduje się w linku na końcu opisu teledysku. Sam obraz zawierający filmy z wojny, kupione w jednej ze znanych platform internetowych, został nakręcony i zmontowany przez mojego przyjaciela, znanego reżysera, aktora i artystę Zbigniewa Bogusława Byrskiego.”

*****

Mr Knee jest z zawodu lekarzem ortopedą. Pasjonat muzyki, gitarzysta. Wychował się na progresywnym rocku lat 70 i 80-tych. Niebanalną rolę w jego utworach odgrywają teksty. Część z nich napisał ponad 30 lat temu.

Artysta ma na koncie album. Jest to ponad 50 minut muzyki inspirowanej takimi zespołami jak Pink Floyd, King Crimson, Marillion… Nagrywa w domowym studio. Wszystkie dźwięki oprócz wokali, basu i programowanej perkusji pochodzą z gryfu gitary podłączonej do syntezatora gitarowego. Do kilku utworów powstały teledyski według jego pomysłów.

Autor książki „Życie, które z łatwością da się zmieścić w pudełku po butach”. Pasjonat sportu, ma 3 dan w Karate Kyokushin.

 

Leave a Reply