Premiera płyty “Monomiasto” zespołu Monofon. Ostatni album Jacka “Budynia” Szymkiewicza

Monofon to zespół, z którym Jacek “Budyń” Szymkiewicz nagrał ostatni album. Płyta “Monomiasto” jest już dostępna.

Zespół Monofon powstał w 2020 roku z inicjatywy basisty Rafała Boryckiego, perkusisty Michała „Dimona” Jastrzębskiego związanych z zespołem Lao Che i gitarzysty Michała Wójcika. Do współpracy nad debiutanckim albumem muzycy zaprosili Halszkę Nabirę – instrumenty klawiszowe, kornet  oraz wokalistę Jacka Szymkiewicza.  

Na płycie możemy usłyszeć między innymi Marcina Żabiełowicza, Damiana Pielkę, Magdę Dubrowską (Nanga), Karola Golę (Nanga, Lao Che).

fot. Andrzej Olszanowski

Tak Michał “Dimon” Jastrzębski wspomina początki powstawania albumu:„(…) Zanim trafiliśmy do wielu różnych studiów nagraniowych, muzyka powstawała bardzo sprawnie w naszych mieszkaniach i salach prób, korespondencyjnie. Już podczas nagrywania zwróciliśmy się do klasycznych, analogowych rozwiązań, wbrew aktualnie przyjętym metodom pracy. Wykorzystaliśmy całą paletę klasycznych instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, smyczkowych i dętych, a cała produkcja to wynik wspólnej pracy wielu osób, które pojawiały się na naszej drodze”. 

Zmarły w kwietniu 2022 roku Jacek Szymkiewicz o swoich tekstach na płycie mówił: „Na początku była muzyka i to ona prosiła się o teksty. Kiedy już koledzy Jastrzębski i Borycki pokazali mi muzykę zapytałem o krajobraz emocjonalny, który towarzyszył im, kiedy muzykę pisali. Usłyszałem o życiu mężczyzn już po kryzysie wieku średniego, po przejściach czasem wykraczających poza dobry smak i granice finezji w zezwierzęceniu. O powrocie do punktu, z którego wyruszyli na te wszystkie niesamowite przygody. o dystansie, który sprawia że nieszczęścia stają się lżejsze, a z czasem zamieniają się w żart, który katastrofom przydaje piękna rodem z greckiej tragedii. Otworzyłem więc memuary moich przygód i na światło dzienne wyciągnąłem te, które w tym samym sosie były umazane. Historie o burzach z piorunami, szybkich samochodach, włoskiej kuchni i psychologii”.  

Tracklista:  

  1. Stoimy na dachu
  2. Lepiej zostańmy
  3. Bossa
  4. Horror
  5. Faraon
  6. Ich wszystkich
  7. Warszawa – Stambuł
  8. Korona
  9. Ul
  10. Jest tak wspaniale (feat. Magda Dubrowska)

 

Leave a Reply