Karolina Jop z nowym singlem. Posłuchaj utworu “Na zaś” [RECENZJA]

“Wiedziałam, że dużo stracę”, tak Karolina Jop mówi o swoim wyjeździe z Polski. Teraz wokalistka powróciła, prezentując nowy utwór “Na zaś”, do którego powstał teledysk.

Karolina Jop bardzo świadomie określa swoje kolejne poczynania artystyczne, czego dowodem jest jej nowy utwór “Na zaś“, który artystka nagrała po powrocie do Polski. Jest to o tyle ważne, że piosenka łączy się z jej osobistymi odczuciami i przeżyciami (przy okazji warto sprawdzić, czym jest nostalgia antycypacyjna), co ma jeszcze głębsze przełożenie na sens tej propozycji. Od strony muzycznej dostaliśmy starannie przygotowaną kompozycję o wyraźnie poruszającym, a przy okazji przebojowym wydźwięku. Jej nowoczesna forma nie jest jednak przytłaczająca, czy też przesadnie narzucająca swoją uwagę.

fot. materiały prasowe

Wpływa na to przyjemnie wtopiona melodyka, która unosi ten utwór i uwidacznia piosenkową płynność. “Na zaś” nie budzi więc zakłopotania, tym bardziej, że głos wokalistki ma niewątpliwe walory uwypuklone na świadomości opowiadania o tym, co ważne. Może nie udało się uzyskać wytrawnej głębi, ale nie mamy też uczucia, że obcujemy z czymś trywialnym. Warto przy tej okazji wspomnieć, że za muzykę odpowiada Monika Mimi Wydrzyńska (Linia Nocna), Kamil Kukla i sama wokalistka.

Ładnie udało się złożyć całość w jedną, spójną muzyczno-słowną opowieść. Z jednej strony dostaliśmy propozycję energetyczną, nasączoną żywym brzmieniem, a z drugiej pojawia się nuta nostalgii wypływająca na lekkich, syntezatorowych dźwiękach. A to wszystko łączy się z interesującym przekazem. “Nostalgia pomaga nam zdefiniować siebie i potwierdzić nasze uczucia. Pozwala też zwiększyć znaczenie, jakie nadajemy naszemu życiu i uchronić się przed dyskomfortem.” Słuchajmy więc i dajmy sobie moment na odrobinę refleksji.

 *****

Rok temu opublikowała swój debiutancki album i wyleciała do Stanów Zjednoczonych, uczyć się i rozwijać swoją karierę muzyczną. 21-letnia wokalistka Karolina Jop jednak po kilku miesiącach pobytu w USA… powróciła do Polski. Zaczęła koncertować i napisała piosenkę o swoich emocjach towarzyszących jej za granicą. Singiel “Na zaś”, który odpowiada na pytanie co się stało, że Jop wróciła do kraju właśnie ma swoją premierę. – Tak naprawdę już w zeszłe wakacje, parę tygodni przed wylotem na nowojorską szkołę New School of Jazz odczuwałam ogromną tęsknotę za tym, co za chwilę miałam opuścić. – mówi wokalistka Karolina Jop – Zastanawiało mnie to, czy nie jestem dziwna? Dlaczego tak się czuję, dlaczego tak bardzo tęsknię, skoro… wciąż tu jestem? Okazało się, że wiele osób czuje podobne emocje, a profesjonalnie nazwano to nostalgią antycypacyjną – o tym jest mój nowy singiel. – dodaje Jop.

Nostalgia antycypacyjna wzbudza duże zainteresowanie wśród badaczy. To uczucie “tęsknoty do teraźniejszości”, które odczuwane jest nie tylko przez dorosłych, ale także dzieci i młodzież. – Wiedziałam, że dużo stracę po wylocie do Stanów – poczucie bezpieczeństwa, codzienny kontakt z rodziną i przyjaciółmi, poczucie przynależności. Wiedziałam, że bardzo trudno będzie mi to wszystko na nowo zbudować, nie mając nikogo obok. Dlatego tak bardzo “tęskniłam na zaś”, będąc jeszcze w Polsce. – wyznaje Karolina Jop, wyjaśniając przekaz singla “Na Zaś”. Piosenka “Na Zaś” powstała w ramach współpracy wokalistki z wytwórnią muzyczną Delphy Records. Tekst utworu Jop stworzyła wspólnie z songwriterką Moniką Mimi Wydrzyńską, a za produkcję muzyczną, nagrania oraz miks i mastering odpowiadali producenci muzyczni z Warszawy: Kamil KuklaPiotr Radzio oraz Patryk Tylza. Do utworu powstał teledysk, którego reżyserem jest Piotr Smoleński.

*****

Karolina Jop to 21-letnia wokalistka z Warszawy, która w 2021 roku wydała swój debiutancki album pt.: “Ventrem”, stworzony we współpracy z wytwórnią muzyczną Delphy Records. Na albumie znalazło się 8 autorskich utworów, w tym piosenki takie jak “Kwiaty”, “Niewidzialna” czy “Strach”, który został szczególnie polubiony przez rozgłośnie radiowe. Dziś wokalistka koncertuje i sukcesywnie powiększa grono swoich fanów. Singiel “Na Zaś” zamyka jeden i jednocześnie otwiera kolejny etap kariery muzycznej Karoliny Jop. Wokalistka zapowiada nowe single, które jak zdradza, będą częścią większego konceptu artystycznego.

Piosenka w streamingu: https://www.delphy.pl/NaZas

 

Leave a Reply