Błąd Średniokwadratowy prezentuje nowy singiel “Babie lato” [RECENZJA]

Pop-rockowy zespół Błąd Średniokwadratowy zaprezentował nowy singiel zatytułowany “Babie lato”. Utwór pochodzi z ich albumu “Przeliczalny zbiór inspiracji”.

Babie lato” to zawodowo zaprezentowana propozycja, w której na pierwszy plan wysuwają się wzorowo brzmiące gitary, ale też charakterystyczna, ładnie ułożona melodia, obłaskawiająca typowo rockową stylistykę. Przy tym Błąd Średniokwadratowy czerpie z nie do końca współczesnych środków wyrazu artystycznego, zaszczepiając w swojej muzyce klimat lat 80/90.

fot. materiały prasowe

Ma być bardziej klasycznie niż alternatywnie i faktycznie tak jest. Słychać, że zespół ma pomysł na własną twórczość, ale też potrafi wyraźnie konstruować piosenkową formę, w której bardzo dobrze odnajduje się wokalista – Bartosz Przysucha. Warto zwrócić uwagę również na przekaz starannie ukryty w tekście. To bardzo ważne, że słowa “Babiego lata” odnoszą się do konkretnych przemyśleń, prezentując czytelny kształt czegoś na wskroś ciekawego (odniesienie do obrazu Chełmońskiego). Niepokój kryjący się w treści utworu nie został jednak podany w bezpośredni sposób, gdyż głos nie staje się agresywny, raczej ma ton narratorski, gdzie na pierwszy plan wysuwa się stonowana interpretacja.

Wracając do samej muzyki, trzeba docenić warsztat wszystkich muzyków, nawet jeśli sam wydźwięk utworu może wydawać się chwilami zbyt tendencyjny. Na pewno zyskuje on po wielokrotnym przesłuchaniu, gdy dostrzeżemy wszystkie elementy, które ta piosenka w sobie kryje. Dlatego oprócz doskonałej jazdy gitarowej (Arkadiusz Gałka), łatwo dostrzec lekki puls basu (Wojciech Gurdziel) i niebanalną rytmikę perkusji (Krzysztof Patocki).

Nie da się ukryć, że doświadczenie wszystkich muzyków przełożyło się na jakość tej propozycji. Na pewno więc jest to dobry singiel, który zachęca do sięgnięcia po cały album, na którym znajdziemy więcej równie interesujących niespodzianek.

*****

Błąd Średniokwadratowy jest założonym w 2019 roku lubelskim zespołem grającym miks rocka, popu z lirycznymi tekstami. Zespół jest połączeniem doświadczenia: Krzysztof Patocki – perkusja (Human, Bracia), Arkadiusz Gałka – gitary (Electrolit, Deck Over) ze świeżością: Bartosz Przysucha – wokal, teksty, muzyka, Katarzyna Toborek – pianino, Wojciech Gurdziel – bas, Patrycja Malinowska – wokal.

Babie lato” jest drugim singlem z płyty “Przeliczalny zbiór inspiracji”. Jest to nowoczesna interpretacja obrazu Chełmońskiego, gdzie tytułowe babie lato, unosząc się rytmicznie, rozsiewa apokaliptyczną wizję nadciągającej zimy – tym razem zimy społeczno-cywilizacyjnej.

 

Leave a Reply