OBRASQi z nowym singlem. Obejrzyj teledysk do utworu “obiecaj” [RECENZJA]

“obiecaj” to najnowszy singiel zespołu OBRASQi, zapowiadający ich kolejną płytę zatytułowaną “szepty ciszy”. Do albumowej, dłuższej wersji utworu powstał teledysk, który swoją premierę miał na naszym portalu.

OBRASQi są niezwykle konsekwentne w swoich poczynaniach artystycznych. Nie znaczy to jednak, że grupa pod wokalnym dowodzeniem Moniki Dejk-Ćwikły stoi w miejscu. Wręcz przeciwnie, zespół w sposób zdecydowany przemierza przez meandry muzyki alternatywnej, budując malownicze przestrzenie leżące blisko rocka progresywnego z namiastką czegoś trudnego do zdefiniowania. To wszystko potwierdza ich nowy singiel “obiecaj“. W rozbudowanej wersji (prawie 8 minut!) utwór prezentuje się jeszcze bardziej dojrzale, wręcz jego niektóre fragmenty brzmią imponująco.

fot. materiały prasowe

Aż trudno uwierzyć, że współtwórcami są trzy osoby, czyli niezmienny skład bandu (Monika Dejk-Ćwikła, Artur Wolski i Jarosław Bielawski). Cała kompozycja jest interesująco rozbudowana i zmyślnie poprowadzona – gitarowe motywy muzyczne mieszają się z jakby wycofaną perkusją i głębią wydobytą z klawiszy, które tworzą tło kompozycji. Właściwie można powiedzieć, że udało się skleić jakieś plamy brzmieniowe, namacalne sygnały wysłane do odbiorcy w jedną jakże spójną i mocno klimatyczną całość. Taki hipnotyczny, wręcz narkotycznie wciągający nastrój nie byłby tak szczególny, gdyby nie wyjątkowo zaaranżowana ścieżka wokalna. Dopiero po odpowiednim dopełnieniu utworu na każdej jej płaszczyźnie możemy mówić o niezwyczajności tego wydarzenia. Tak, bo w tym przypadku w takich kategoriach należy traktować ten singiel. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozbudowaną końcową część, która pochłania naszą uwagę niestandardowym w swej klasycznej wymowie obrazem (piękne projekcje gitarowe).

To propozycja rozbudzająca naszą wyobraźnię, tworząca podłoże do ciągłego eksplorowania jej emocjonalnego wydźwięku. Jest w utworze “obiecaj” coś totalnie obezwładniającego i warto samemu sprawdzić na czym polega jego doskonałość. To przy okazji świetna zapowiedź nowej płyty zespołu, na którą już dziś warto czekać.

*****

Singiel “obiecaj“, to oficjalna zapowiedź płyty zatytułowanej „szepty ciszy“, przepełnionej emocjami i obrazami złożonymi z nieoczywistych dźwięków, także tych ASMR, do których zespół sięgnął jeszcze głębiej. Singiel to wołanie duszy, zanurzenie się w marzeniach, płynąca jak woda opowieść o tęsknocie i prawdzie.

Nowy singiel “obiecaj” w serwisach streaminowych i w wersji radiowej można słuchać od maja tego roku. Utwór znalazł się na Liście Piosenek Radia 357 i na Liście Rockserwis.FM.

Wideoklip, który właśnie miał oficjalną premierę na naszym portalu, powstał do pełnej (albumowej) wersji “obiecaj”. Historia tego wołania została namalowana i zanurzona w malowniczym teledysku, będącym głębokim połączeniem obrazu, brzmienia i emocji.

*****

OBRASQi to Monika Dejk-Ćwikła (śpiew, teksty, bas), Artur Wolski (gitary, klawisze, loop) i Jarek Bielawski (perkusja).

Zespół działa pod Gdańskiem od kwietnia 2019 roku. W tym czasie stworzył i nagrał własny materiał, wystąpił u Tomasza Żądy w audycji Trójka Żąda Debiutów, zagrał na żywo w MiniMax Piotra Kaczkowskiego.  Opublikowany w listopadzie 2019 roku maxi singiel  „Holygram” znalazł się na pierwszym miejscu listopadowego zestawienia „Będzie Głośno” Radiowej Czwórki. Zespół został doceniony przez kilka zachodnich portali zajmujących się muzyką progresywną m. in. szwedzki ArtRock, francuski Prog Censor czy amerykański Power Of Prog, a teledysk (8 minutowy film animowany jednego z utworów) znalazł się w konkursie na najlepszy teledysk festiwalu Lift Off Session. Obrasqi zostały także finalistą Muzycznego Odkrycia Roku Metropolii, zdobyły także statuetkę Music Life Awards w kategorii Nowa Muzyka. Ich debiutancki album “Dopowiedzenia” ukazał się w 2021 roku.

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply