10. najciekawszych utworów Justyny Steczkowskiej z okazji 50 urodzin artystki

2 sierpnia 2022 roku Justyna Steczkowska skończyła 50 lat. Z tej okazji wybraliśmy 10 najciekawszych naszym zdaniem piosenek, które artystka nagrała na przestrzeni ponad 25 lat.

fot. materiały prasowe

10. “Dziewczyna szamana“. Największy przebój artystki, bez którego nie może obejść się żaden koncert. To tym utworem wokalistka rozpoczęła swoją karierę, wydając w 1996 roku debiutancką płytę zatytułowaną “Dziewczyna szamana”. Nie każdy jednak pamięta, że ta piosenka doczekała się także innej, nieco bardziej egzotycznej wersji. Zresztą za ten remiks odpowiadał Grzegorz Ciechowski, producent pierwszego albumu Justyny.

 

9. “Wracam do domu“. Piosenka doczekała się jakby przypadkiem statusu kultowego – wielu fanów doceniło ją także po latach, wskazując jako najważniejszą w dorobku artystki, pomimo że był to dopiero piąty singiel z płyty “Daj mi chwilę”. Muzyka i słowa – Łukasz Rutkowski.

 

8. “Grawitacja“. Utwór petarda, który pokazuję pełnię możliwości wokalnych, ale też podkreśla charyzmę wokalistki. Mocny przekaz uwypukla teledysk, który jest dziełem Jarosława Szody i Bolesława Pawicy. Słowa do utworu napisał Grzegorz Ciechowski, występujący na pierwszej płycie Justyny jako Ewa Omernik. Genialna kompozycja, z ciekawie rozbudowanymi, okrytymi niepokojem zwrotkami i dynamicznie zaznaczonymi refrenami.

 

7. “Na koniec świata“. Taki tytuł nosił też film obyczajowy w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i Joanny Żółkowskiej z 1999 roku. Do filmu ukazała się ścieżka dźwiękowa Justyny Steczkowskiej (zagrała też główną rolę) o tym samym tytule, do którego słowa napisała Edyta Bartosiewicz. Nie każdy pamięta ten utwór, a to przecież jedna z ciekawszych propozycji artystki.

 

6. “High Heels“. Piosenka promowała album “Anima”, który ukazał się w 2014 roku. Propozycja nie odniosła sukcesu komercyjnego, jednak to jeden z ciekawszych momentów w twórczości artystki. Gościnnie w utworze pojawiła się Pati Yang, którą można zobaczyć też w teledysku. Ciekawostką jest, że słowa do tej anglojęzycznej piosenki (jedna z niewielu w twórczości Justyny) napisała Bela Komoszyńska (Sorry Boys).

 

5. “Korytarze“. Piosenka znalazła się na płycie “To mój czas” z 2009 roku, choć tak naprawdę to jeden z najstarszych utworów Justyny, który wcześniej nie doczekał się oficjalnego wydania.

 

4. “Sama“. Nie każdy docenia potencjał tego utworu, a to z nim Justyna reprezentowała Polskę podczas 40. Konkursu Eurowizji, odbywającego się w Dublinie w 1995 roku. Autorami piosenki są Mateusz Pospieszalski i Wojciech Waglewski.

 

3. “Sanktuarium“. Utwór pochodzi z albumu “XV”, będącego szczególnym łącznikiem pomiędzy drogą, którą ma już za sobą, a jej muzyczną przyszłością. Płyta zawiera zarówno na nowo wyprodukowane, zagrane, a przede wszystkim – zaśpiewane przeboje wokalistki, jak i zupełnie premierowe kompozycje. Jedną z nich jest właśnie “Sanktuarium”. Podczas tworzenia singla artystka połączyła siły z Agimem Dżeljilji, liderem wrocławskiej grupy Öszibarack. Producent obudował nastrojowy tekst, napisany przez samą Steczkowską, nowoczesnymi, elektronicznymi dźwiękami.

 

2. “Tatuuj mnie“. Jeden z ciekawszych momentów na płycie “Dziewczyna szamana”. Należy zwrócić uwagę nie tylko na dramatyzm ukryty w kompozycji, ale także na wokalne rozwinięcie tego utworu. Słowa do tej piosenki napisał Grzegorz Ciechowski (jako Ewa Omernik).

 

  1. Moja intymność“. Nagrodą za zwycięstwo w „Szansie na sukces” był udział w Koncercie Debiutów w Opolu. Justyna wykonała wtedy utwór „Moja intymność”, który przyniósł jej zwycięstwo – opolskie Grand Prix – Nagrodę im. Anny Jantar. Wówczas Irena Santor wypowiedziała o Justynie pamiętne słowa – „Nie zgubmy tej perły”.

 

Leave a Reply