Jagoda GODA Wojciechowska zapowiada album. Posłuchaj singla “Kożuch (z mleka)” [RECENZJA]

3 lipca premierę miał kolejny singel Jagody “GODY” Wojciechowskiej zatytułowany “Kożuch (z mleka)”. To zapowiedź albumu “Pomiędzyczasie”.

Kożuch (z mleka)” to ciepła piosenka, przepełniona żywym, klasycznie brzmiącym instrumentarium (gitary, perkusja, pianino). Rockowa energia jest jednak tylko jednym z elementów tej całkiem sprawnie zbudowanej kompozycji. Właściwie należałoby powiedzieć, że melodia utworu wypływa ze szlachetnie prezentującego się popu, w którym połyskują nawet elementy soulowo-jazzowe. W takim otoczeniu muzycznym głos Jagody GODY Wojciechowskiej prezentuje się niezwykle ciekawe, choć wokalistka nie stara się nadmierne go eksponować. Właściwie staje się on jednym z kolorów tej żywiołowej, osadzonej jakby w naturalnym środowisku propozycji.

fot. materiały promocyjne

Dlatego nie odnajdziemy siłowania się z materią, bo całość wydaje się jakby powstała zupełnie spontanicznie, bez prób wpisywania się w jakikolwiek modny gatunek muzyczny. Czytelna, piosenkowa forma jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem, budzącym przy okazji bardzo pozytywne emocje. Ogólne wrażenie jest jak najbardziej na plus, choć sama kompozycja nie do końca została wystarczająco pogłębiona. I jeśli nawet jej sznyt mógłby zostać mocniej zaznaczony, to wciąż dostarcza wiele przyjemnych doznań. Poza tym jej ogólne przesłanie należy odbierać z przymrużeniem oka, bo za konkretnym przekazem kryje się wiele luzu i uniwersalizmu, stanowiącego o sile tej piosenki.

Jagoda GODA Wojciechowska potrafi doskonale zmaterializować intencje związane z własną twórczością i przenieść je do muzyki, czego najlepszym przykładem jest “Kożuch (z mleka)“. To dobra zapowiedź całej płyty, na którą miejmy nadzieję nie będziemy już zbyt długo czekać (od poprzedniego singla minął już przecież prawie rok!). “Pomiędzyczasie” zostało już należycie zapowiedziane, teraz czas na kolejny krok.

*****

Album “Pomiędzyczasie” to alternatywny świat, w który GODA wprowadza słuchaczy. Określany mianem nowego gatunku – Alternative Depressive Pop – łączy w sobie elementy rocka, popu i alternatywy z domieszką jazzowych harmonii.

“Pomiędzyczasie”, jak opisuje autorka, to jej wewnętrzny świat chmur, nadziei, odczuć i piękna. Niektóre utwory powstawały podczas trwania pandemii, dlatego część tekstów odnosi się do tego okresu, emocji z nim związanych oraz pragnień, które mimo swojej prostoty okazują się tak bardzo wszystkim potrzebne.

Pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzącą płytę był duet z Wiktorem Gaborem – “Cały Świat”. To piosenka, która opowiada historię świata, mówi o tęsknocie za normalnością, nadziei na lepsze jutro i uczuciach jakie towarzyszyły GODZIE w jednopokojowej przestrzeni. Opowiada o strachu, klaustrofobicznej scenerii mieszkań, ludzkich relacjach zależnych od Wi-Fi, a także walce i sile wiary.

Teraz do sieci trafiło nagranie “Kożuch (z mleka)”. W live session wokalistce towarzyszyli: Konrad Sikora (piano), Maciej Walewski (gitara elektryczna), Filip Arasimowicz (bas), Antoni Wojnar (perkusja), Ola Jabłońska (chórki), Renia Tuszyńska (chórki), Maciek Walewski (chórki).

*****

GODA czyli Jagoda Wojciechowska – wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów. Absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej  w Gdańsku. Z zamiłowania aranżuje znane piosenki, komponuje i pisze teksty. 1 marca 2017 roku wydała swój debiutancki autorski album „Samotność”. Album zabrzmiał premierowo na koncercie w Chicago (USA) w lipcu 2017 roku. Na przestrzeni lat artystka brała udział w wielu festiwalach, projektach muzycznych, tworzyła także kolejne utwory, z których część znajdzie się na drugiej płycie – “Pomiędzyczasie”.

 

Leave a Reply