Asia Nawojska w energetycznym utworze “Ja Rzeka” [RECENZJA]

“Ja Rzeka” to nowy singiel Asi Nawojskiej. Artystka nie tylko napisała muzykę i tekst, ale odpowiada także za reżyserię teledysku towarzyszącego piosence.

Wyrazista osobowość, charyzmatyczna twórczyni, utalentowana wokalistka – tak w skrócie można opisać postać Asi Nowojskiej. Artystka nie tak dawno zaprezentowała nowy utwór zatytułowany “Ja Rzeka“, który oddaje jej oryginalność i osobiste zapatrywania muzyczne. A te są niezwykle ciekawe. Z jednej strony dostaliśmy naturalne brzmienie klasycznych instrumentów (piano, skrzypce, wiolonczela), a z drugiej nowoczesną produkcję, dodającą współczesnego wigoru całości (produkcja muzyczna – Sarapata). Sama kompozycja niesiona poprzez znamienny wokal jest bardzo energetyczna, ale jednocześnie nienatarczywa, dzięki czemu nie powoduje znudzenia po kilkukrotnym przesłuchaniu.

fot. materiały prasowe

Wręcz przeciwnie, jej charakter sprawia, że mamy ochotę na nowo rozsmakowywać się w tym jakże ciekawym składzie kompozycyjnym, tym bardziej, że artystka ma przy okazji coś do powiedzenia. Przekaz jest bezpośredni, ale przy okazji na tyle angażujący, by docenić poetycką formę utworu. Nie należy jednak na siłę szufladkować nowej propozycji Asi, bo udało się w niej zawrzeć kilka elementów. Wspomniane wcześniej żywe brzmienie iskrzy na kanwie rockowej energii, choć znajdziemy tu namiastkę głębszej alternatywy oraz piosenki autorskiej, idącej w stronę zgrabnej poetki. W podtekście można wyczuć nawet coś na kształt elektronicznej lekkości oraz przestrzennego, ładnie uformowanego brzmienia, które nadaje ostatecznego zarysu całemu utworowi. Wszelkie podobieństwa należy jednak traktować z dystansem, bo skojarzenia są tylko luźnym nawiązaniem do tego, co przynosi ta jakże porywająca piosenka. Jeśli dodamy, że za reżyserię klipu odpowiada również sama Asia Nawojska, to ukaże nam się jej pełen indywidualizm artystyczny.

Dla wszystkich nieznających wcześniejszych dokonań wokalistki, “Ja Rzeka” jest świetnym momentem, by zagłębić się w ten wykreowany na własnych warunkach świat pełen niebanalnego słowa i muzyki.

*****

Ja Rzeka” to utwór o pędzie, ciągłych zmianach i przestarzałych terminach ważności. Naelektryzowana historia w której głośno wybrzmiewa, że na spóźnialskich nie czekamy, tylko płyniemy dalej. Nieco rockowy sznyt, elektroniczna produkcja, a instrumentarium oczywiście klasyczne? Asia Nawojska.

*****

Asia Nawojska – tworzy, pisze, gra i śpiewa, autorka wszystkiego co prezentuje na scenie. Pianistka, wokalistka, aranżerka. Pomysłodawczyni i reżyserka koncertu “Lema Pamięci” organizowanego w ramach Roku Lema.

Laureatka ogólnopolskich festiwali, m.in. I miejsca na 53. Studenckim Festiwalu Piosenki, zarówno jako autorka, jak i interpretatorka Szukająca i z radością błądząca gdzieś pomiędzy muzyką klasyczną, alternatywą a indie popem i folkiem, samozwańczo nazywająca swoją muzykę częścią eclectic soundu.

W 2018 roku wystartowała z debiutancką, samodzielnie wydaną EP „Kwiaty do domu” nagrywając na niej autorski materiał. Razem ze swoim głosem, fortepianem, oraz instrumentami smyczkowymi i perkusjonaliami, zamknęła tam dźwięki we wszystkie cienie i odcienie. W swoich piosenkach snuje opowieści o ludziach, zdarzeniach i nieuchwytnych.

Na scenie pojawia się solowo wraz z ukochanym pianinem, lub w trio obok wiolonczeli oraz skrzypiec. Pojawiała się na line-upach SLOT Art Festiwalu, Festiwalu Kmina is Real, Lato na Fortach, Kraków Culture Summer, supportowała Mikromusic oraz Kwiat Jabłoni. Pod koniec 2020 roku wzięła udział w krakowskim koncercie kolęd śpiewając m.in. w duecie z Ralphem Kamińskim oraz trio z Renatą Przemyk. Oprócz wystąpień z własnym repertuarem, na scenie pojawia się również projektowo z różnymi formacjami m.in. z Jazz Bandem Młynarski-Masecki.

Słuchaj utworu “Ja Rzeka” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/AsiaNawojskaJaRzeka

 

Leave a Reply