Słowiańskie downtempo. Gosia Grudniak prezentuje klip do utworu “Rusałki”

Gosia Grudniak występująca także jako Rita Raga, zaprezentowała klip do utworu “Rusałki”.

Rusałki to mitologiczne istoty piękne, kuszące, ale i groźne. Gosia Grudniak (znana także pod aliasem Rita Raga) prezentuje klip własnej produkcji, w którym opowiada o tych słowiańskich nimfach w autorskiej pieśni. Utwór utrzymany jest w stylu słowiańskiego downtempo – lekkiej elektroniki nawiązującej do rodzimego folku.

Artystka jest autorką słów i muzyki, zajęła się także wykonaniem, miksem i masteringiem utworu. W teledysku wykorzystała własne ujęcia oraz edytowane przez siebie ujęcia z drona udostępnione przez autorów, wolne od praw autorskich.

fot. materiały prasowe

 

Rita Raga (Gosia Grudniak) – wokalistka, producentka muzyczna, autorka piosenek, instrumentalistka. W jej muzyce przeplatają się style downtempo, psychill, progressive oraz inspiracje folkowe i etniczne, a całość okraszona jest dodatkiem wokalu i żywych instrumentów. W swoim brzmieniu poszukuje balansu między elementami elektronicznymi i organicznymi, melancholią i mistycyzmem, łagodnością i dzikością, jednym słowem: harmonii żywiołów.
Gosia jest także nauczycielką śpiewu i za swoją misję uważa wspieranie odbiorców w akceptacji własnych głosów (w rozumieniu dosłownym, jak i metaforycznym), zaprzyjaźnienie się z własnym głosem, otworzenie go poprzez otworzenie się na niego.

Jej występy na żywo w formie solo lub z zespołem usłyszeć można na festiwalach, w klubach i artystycznych lokalach w całej Polsce (m.in. Egodrop, Uroczysko, Slot Art, Kopalnia Guido, Zamek w Będzinie), w Czechach (Funny Moon, Ufo Bufo), w Niemczech (Odyssee Berlin) czy w Japonii, gdzie pracowała jako wokalistka. W roku 2019 wydany został jej pierwszy album Mystic Melodies. W 2020 EP zawierające remixy uznanych producentów ukazało się nakładem kanadyjskiego wydawnictwa Altar Records. W 2022 jej nowe single wydawane są na licznych kompilacjach tematycznych, ukazał się także ciepło przyjęty album “Pieśni Rusałek”.

*****

Płyta “Pieśni Rusałek – edycja specjalna” jest podsumowaniem pewnego etapu. Do tej pory większość mojej autorskiej muzyki wydawałam pod aliasem Rita Raga. Mogliście zatem usłyszeć zarówno utwory instrumentalne z subtelnym wokalem w tle, a także piosenki z rozbudowaną warstwą wokalną i tekstową. Mogliście usłyszeć mnie w stylach od dream pop, downtempo, world music, przez psychill, aż po progressive psytrance. Zaczęłam więc rozgraniczać swoją twórczość i podpisywać swoje piosenki w stylu folkpop, dreampop, neofolk swoim imieniem i nazwiskiem: Gosia Grudniak.

Zatem niniejszym albumem chciałabym ten etap podsumować i oddać w Wasze ręce wydawnictwo zawierające różnorodne kompozycje, prezentujący wachlarz moich muzycznych pasji! – Gosia Grudniak

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply