Mundinova prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “Essence”! [RECENZJA]

Niezwykle ciekawy utwór “Essence” zapowiada nowy album zespołu Mundinova. Do premierowej piosenki powstał teledysk.

Jeżeli ktoś zna wcześniejsze poczynania zespołu Mundinova, ten może być zaskoczony. Oczywiście pozytywnie. Grupa nie boi się eksperymentować, poszerzając spektrum własnych zainteresowań muzycznych, sięgając po nowe brzmienia. Dzięki temu nowa propozycja zatytułowana “Essence” nie tylko staje się ciekawa, ale też bardziej angażująca uwagę słuchacza. Dojrzale zaprezentowany utwór został podkoloryzowany dźwiękami, których wcześniej nie mogliśmy usłyszeć w twórczości grupy. Stąd pojawienie się cymbałów wileńskich Michała Żaka, a przecież wśród gości znalazł się także doskonały muzyk Marcin Rak (perkusja).

fot. Jan Żórawski

 

Ich obecność doskonale uzupełnia się z podstawowym składem bandu, stąd w tle pobrzmiewają chociażby niepokojące gitary, nadające bardziej wytrawnego charakteru tej propozycji. Ta zmyślnie rozbudowana kompozycja wciąga nastrojem, ale zwraca też uwagę na zawodowstwo wszystkich muzyków. A dzięki tak poskładanej muzycznej całości udało się stworzyć klimatyczną, etniczno-rockową przestrzeń. Do tego dochodzi delikatny, ujmujący łagodnym podejściem do interpretacji głos wokalistki – Doroty Kołodziej. Jej obecność dodaje szlachetnego wymiaru całemu utworowi, przez co staje się on jeszcze bardziej frapujący. Prostota “Essence” nie przesłania wielu walorów, które odkrywamy wraz z trwaniem tej propozycji. I trzeba przyznać, że staje się ona bardziej esencjonalna po zmroku. Wtedy skuteczniej wyostrza nasze zmysły. Warto zmierzyć się z jej absorbującą formą wielokrotnie, gdyż za każdym razem można odkryć w niej coś nowego. Takiej muzyki alternatywnej nam trzeba.

*****

Utwór to poetycka opowieść o wędrówce przez czas. Impresjonistyczna, senna estetyka, osadzona w abstrakcyjnej czasoprzestrzeni, przywołuje wspomnienia ulotnych chwil i momenty olśnień w podróży przez życie.

Członkowie Mundinova sięgają do pytań rodem z XVII wiecznej twórczości Calderona La Barki, wciąż aktualnych i nieodgadnionych: Czym jest istnienie? Jawą we śnie? Snem na jawie? Essence – Istota, nabiera w tym kontekście znaczenia metafizycznego. To także utwór o miłości, spotkaniach, a także poszukiwaniu siebie w drugim człowieku.

Kompozycja utworu jest prosta, zespół tym razem postawił na brzmienia, w ciekawy, nieoczywisty sposób kształtując muzyczny koloryt oraz przebieg napięcia. Partie gitary zestawione są z ornamentowym brzmieniem cymbałów wileńskich, a energetyczna gra sekcji rytmicznej, z ciepłym i hipnotyzującym głosem wokalistki. Ostinatowość niektórych struktur melodycznych, arpeggia, a także pulsujący groove, stanowią bazę pod przestrzenne partie solowe gitary elektrycznej. Tak uzyskane oryginalne brzmienie zespołu, w połączeniu ze słyszalnymi wpływami jazz-rocka, trip-hopu, czy muzyki world, silnie umiejscawia singiel w nurcie muzyki alternatywnej. “Essence” ma swój niepowtarzalny, wyraźny charakter i język muzyczny.

Autorami muzyki są członkowie zespołu Mundinova, w którego skład wchodzą: aktorka i wokalistka – Dorota Kołodziej, kontrabasistka i gitarzystka basowa – Marzena Cybulka oraz gitarzysta – Michał Wilczyński. Autorkami słów do „Essence” są Dorota Kołodziej oraz Aleksandra Szypowska.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się wybitni muzycy: na perkusji zagrał Marcin Rak (znany z takich zespołów jak EABS, BŁOTO), a na cymbałach wileńskich Michał Żak (Prusinowski, Tęgie Chłopy, Lautari). Całość zarejestrowana została w Monochrom Studio. Do singla powstał teledysk w reż. Barbary Napory, dostępny na kanale YT zespołu. Autorką okładki jest Ewa Kutylak.

*****

Singiel „Essence” zapowiada album „Fantom”, który ukaże się jesienią 2022 roku i zawierać będzie dziewięć nowatorskich kompozycji. Na „Fantom” składać będą się migawki wspomnień, tęsknot i doświadczeń, jakie pozostawił w wrażliwości i pamięci muzyków czas ostatnich dwóch lat. Jak mówią członkowie Mundinova, był to czas trwania, niepokoju, wnikliwych obserwacji, w którym okazało się, że “tu i teraz” waży więcej i znaczy więcej.

 

fot. okładka singla

 

 

Leave a Reply