“Ptaki”, czyli nowy singiel zespołu Na Tak

“Ptaki” to piosenka otwierająca czwartą płytę zespołu Na Tak zatytułowaną “Trzymaj się” i jeden z najbardziej elektronicznych kawałków na krążku. To jednocześnie najnowszy singiel zespołu, do którego powstał teledysk.

To intrygujący “ciemny” kawałek, który ukrywa w swoim wnętrzu rockową ekspresję i przywodzi na myśl Orbital z “The Box” i “Funny break”. Melodyjne syntezatory ubarwiają tu mrok basu i nie mogło zabraknąć oczywiście delikatnych, smacznych wstawek gitarowych.

Teledysk to opowieść drogi i daje nieco odpocząć od psychodelicznych historii, do których zdążyło nas przyzwyczaić Na Tak.

fot. okładka płyty

Bohaterka obserwuje tytułowe ptaki i zazdrości im, bo nie zastanawiają się nad sensem swojej drogi. Wiedzą dokładnie dokąd się udać. Ona ma inaczej. Aby się dowiedzieć czegoś więcej o sobie i świecie, musi najpierw uporać się z własnymi strachami i uprzedzeniami, a to wyprawa w długą samotną, podróż, gdzie być może nie dostanie wsparcia.

*****

Na Tak to zespół doświadczony na polskiej scenie muzycznej. Ich debiutancki album “Na Raz” ukazał się w 2011 roku. Druga płyta “13” wydana w 2013 r. znalazł się w pierwszej piątce najlepszych albumów roku według gazeta.pl. Rok 2016 to z kolei płyta “Ewolucja”.

Na Tak są półfinalistami Jarocińskich Rytmów Młodych i finalistami Must Be The Music. Są producentami swojej muzyki i autorami większości teledysków. Koncertowali na wielu festiwalach i w klubach w całej Polsce. Na swoim kanale YouTube mają ponad 20 teledysków. Ale to nie wszystkie, ponieważ ostatnie lata, to wzmożona współpraca z S. P. Records i w rezultacie dziewięć singli wydanych pod szyldem wydawnictwa, między innymi cover Depeche Mode “World in my eyes” chwalony przez wymagającego fana DM – redaktora Piotra Stelmacha. Ostatecznie zespół zdecydował się jednak na niezależne kontynuowanie drogi muzycznej, a nowy album ukaże się w maju.

Na Tak od początku prezentują szczególną wrażliwość i zaangażowane teksty, o których Walter Chełstowski, podczas finału Jarocińskich Rytmów Młodych powiedział: “ważny przekaz”. Od lat bawią się formą i treścią. Muzycznie wykraczają poza gatunki, oscylują jednak wokół elektroniki z żywymi instrumentami.

“Trzymaj się” to czwarty krążek w dorobku grupy Na Tak, który ukazał się 13 maja. Album promował dotychczas singiel “Żelazne skrzydła”, natomiast najnowszą propozycją zespołu jest utwór “Ptaki”, do którego powstał teledysk.

*****

Muzyka – Na Tak

Słowa – Dorota Krempa

Zdjęcia i reżyseria – Piotr Kala

fot. materiały prasowe

Leave a Reply