Światłocienie z rockowo-poetyckim utworem “Ulica Szarlatanów” [RECENZJA]

Światłocienie to zespół wykonujący własne kompozycje do wierszy polskich poetów. Ich najnowszym singlem jest interpretacja wiersza ”Ulica Szarlatanów” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Surowe brzmienie, rockowe zacięcie i chłód głębokiej alternatywy – tak w skrócie można odnieść się do samej formy muzycznej, która sugestywnie uzupełnia się z wierszem “Ulica Szarlatanów” K. I. Gałczyńskiego. Przez taki zamysł zespół Światłocienie nadał mu bardziej współczesnego, choć przy okazji głęboko niepopularnego wydźwięku.

fot. materiały prasowe

Wykorzystana poezja nie stanowi w tym przypadku czegoś nadrzędnie ważnego – raczej słowa stanowią inspirację do stworzenia im odpowiedniego otoczenia muzycznego. Co nie znaczy, że wokalistka Anna Kłycińska podeszła do interpretacji wiersza w sposób mało angażujący. Wręcz przeciwnie, taka muzyka wymusza znalezienie sposobu, jak pogodzić świat poezji z zaskakująco zobrazowaną rockową muzyką podziemia. Brawurowe przedstawienie wiersza zderza się więc tutaj z szorstko zaprezentowanymi dźwiękami, które w końcowej części stają się bardziej dynamiczne. Także nie da się ukryć, że udało się znaleźć konkretną koncepcję na całość utworu.

Muzycznie nie wszystko jest starannie poukładane, ale “Ulica Szarlatanów” broni się sposobem ujarzmienia takiej estetyki artystycznej i dosyć mocno zarysowanym klimatem. Wszystko jest żywe, pulsujące emocjami, więc nawet niedopełniona aranżacja nic nie ujmuje tej propozycji. To dobry materiał, który mocniej można odbierać na koncertach. Jego żywa forma świadczy o tym, że zespół Światłocienie powinien konfrontować własną twórczość na żywo.

*****

Przedstawiamy naszą interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Staraliśmy się tutaj, aby muzyka nie była tylko tłem, a raczej – przedłużeniem poezji, dalszym ciągiem. Naszym pomysłem jest wydobywanie zapomnianych utworów i nadanie im nowego życia, swoista rekonstrukcja, hołd dla twórców, jak i możliwość powiedzenia czegoś od siebie, wyzwanie, zmierzenie się z niełatwym materiałem źródłowym, wymagającym ostrożności. – jak informuje zespół Światłocienie i dodaje:

”Ulica szarlatanów” została napisana w czasie, którego już nie ma, w Krakowie, którego już nie ma, a przynajmniej – nie ma tamtego miasta będącego kosmosem Gałczyńskiego. Kraków, w którym tworzymy jest miastem innym, ale również dzisiaj można spotkać w nim szarlatanów, którzy w piwnicznych pijalniach piwa narzekają na świat oraz życie swoje i innych.

*****

Rock eklektyczny, poezja śpiewana, ramki, dużo zielonego i niebieskiego, dobra zabawa i smutek. Warpaint i Baczyński.

*****

Skład zespołu:

Anna Kłycińska – wokal
Tomasz Oberc – gitara
Konrad Mikuszewski – bass
Jan Dariusz Wójcik – perkusja

 

Leave a Reply