Bert Gra i Tomek Witosławski w utworze “Przedwiośnie” [RECENZJA]

Bert Gra powraca tym razem z akustyczną balladą. Utwór “Przedwiośnie” powstał we współpracy z gitarzystą – Tomkiem Witosławskim.

Przedwiośnie” to już kolejna odsłona działań artystycznych Bertranda Adamczyka, występującego jako Bert Gra. Tym razem muzyk postawił na prostą, ale jakże angażującą balladę, do której zaprosił gościa – Tomka Witosławskiego. Nie da się ukryć, że dodatkowa gitara wzmocniła akustyczną formę tej propozycji. Sam pomysł zaprezentowania jej w taki sposób oznacza, że artysta nie boi się bezpośredniej konfrontacji ze słuchaczem. A dzięki pewnej bezpośredniości przekazu natychmiast docieramy do sedna utworu. Melodia, choć nieskomplikowana, to pozostaje w pamięci i sprawia, że po kilkukrotnym przesłuchaniu staje się nam z jakiegoś powodu bliska.

fot. okładka singla

Być może to też intymny klimat tej propozycji, który przy okazji dobrze uzupełnia ze słowem. A tekst nawet przez chwilę nie zbliża się do banału, dając nam namiastkę pokrzepienia w często trudnej rzeczywistości.

Swobodnie poprowadzona kompozycja oddaje intencje twórcy i sprawia, że jej nienachalny charakter pozwala odbierać ją inaczej na różnych poziomach naszego zaangażowania. I za każdym razem coś z tej piosenki pozostaje w naszej świadomości. Gdyby utwór “Przedwiośnie” ubrać w większą ilość instrumentów, wzbogacając go o bardziej wyszukany aranż, okazałoby się, że jest jeszcze do tego całkiem nośny. Może to też klimat lat 90. sprawia, że ten kawałek ma coś w sobie? Na pewno jest potencjał, którego artysta nie chciał eksploatować w zbyt oczywisty sposób. A w tym przypadku, o to właśnie chodzi.

*****

Przedwiośnie” to utwór, który powstał we współpracy z gitarzystą, Tomkiem Witosławskim. To akustyczna ballada. Temat dotyka zjawiska natury i czasu, opowiada o nadziei, która pozwala przetrwać trudne czasy. Utwór powstał jako skutek ich wspólnej refleksji nad tym, co się dzieje wokół nas – pandemia, wojna, zagrożenia. Czasem człowiek jest tym przytłoczony – nie może nic zrobić. Jedyną odpowiedzią jest spokój i nadzieja.

Bert Gra działa od roku 2021 i wydał do tej pory dwa single – “Zegar Tyka” i “Daleko Stąd”. W najbliższych planach artysty jest wydanie dwóch mini albumów (EP) – akustycznego i singlowego.

“Przedwiośnie” to pierwszy singiel z projektu Live „Akustycznie w Ghost Studio”.

“Nazywam się Bertrand, a mój projekt Bert Gra. Gra słów i rytmu, zabawa klimatem. Inspiruję się muzyką polską – sceną popową i alternatywną – jak chociażby Krzysztof Zalewski, Dawid Podsiadło, zjawiskami kulturowymi takimi jak Męskie Granie, ale też gwiazdami zagranicznymi jak np. Imagine Dragons czy Bastille. Cenię w muzyce nowoczesny, elektroniczny sznyt, dobry beat i funkowy vibe, a z drugiej strony gitarowe granie i klasyczne, piosenkowe, proste formy. Tym jest właśnie Bert Gra – moją własną muzyczną grą, do której zapraszam teraz Ciebie.”

*****

Muzyka – Bertrand Abramczyk, Tomasz Witosławski
Tekst – Bertrand Abramczyk
Nagranie – Piotr Grzegrzółka, Ghost Rock Studio
Mix i mastering – Michał ‘Bateria’ Bagiński, BAT Studio
Realizacja video – Mariusz Sieńko
Foto i okładka– Mariusz Sieńko
Foto – Radosław Zawadzki

 

fot. Radosław Zawadzki

Leave a Reply