Nieme Kino z nowym albumem. Posłuchaj singla “Alfa”

12 maja 2022 to data premiery nowej płyty zespołu Nieme Kino zatytułowanej “Nieoczywistość”. Jednym z singli promujących ten “najbardziej jesienny album tej wiosny” został utwór “Alfa”.

“Alfa” to trzeci po “Szamanie” i “Jabłku” singiel promujący nowy album Niemego Kina, który ukazał się w maju tego roku, pod intrygującym tytułem “Nieoczywistość”. Alfa to transowa, emocjonalna opowieść o współczesnym, rozdartym wewnętrznie człowieku, zagubionym pomiędzy światami, wymiarami, wartościami i skrajnymi emocjami.

fot. materiały prasowe

Premierze utworu towarzyszył klip, w którym wystąpił znany poznański aktor – Marcin Ryl-Krystianowski, na co dzień związany z Teatrem Animacji w Poznaniu.

“To wyjątkowa premiera muzyczna i filmowa, bo wiąże się z intrygującą historią, otóż, wbrew mam nadzieję Waszym odczuciom, które pojawiły się po obejrzeniu i wysłuchaniu tego utworu, obraz i muzyka powstały zupełnie rozłącznie. Co więcej obraz powstał na długo przed powstaniem tekstu. To było 5-6 lat temu. Kręciliśmy te zdjęcia w kontekście trochę innego pomysłu filmowo-muzycznego, który się jednak nie zrealizował w zakładanej formie. Po latach, kiedy powstał utwór Alfa, został przygotowany do publikacji, w poszukiwaniu pomysłu na ekranizację tekstu, zajrzałem do tych archiwalnych zdjęć i okazało się, że one dokładanie opowiadają tę samą historię… Kolejny raz okazało się, że pewne wymiary artystyczne są bardzo uniwersalne i mimo upływu czasu, są nadal aktualne, a opisując wydawało się zupełnie inną rzeczywistość, w gruncie rzeczy oddają teraźniejszość, a często, i tu już dygresja natury ogólniejszej, być może nawet przyszłość. Nie wiem czy to przypadek, pewnego rodzaju grawitacja artystyczna, niemniej wydaje mi się to bardzo intrygujące, czym z przyjemnością się z Wami dzielę 🙂 Pozdrawiam Niemy :)”.

*****

„Nieoczywistość”, to po „Najsmutniejszym aucie w okolicy”, drugie pełnowymiarowe wydawnictwo Niemego Kina. Nowy album jest w pewnym sensie poetyckim zapisem przemyśleń z podróży, przeplatanych dywagacjami natury bardziej ogólnej. Podróży w znaczeniu dosłownym, ale również tej dziejącej się gdzieś w podświadomości, we wrażliwości człowieka, w zetknięciu z tym, co trudne i niezrozumiałe. Ten album to próba zmierzenia się z lękami i słabościami. To rozważania na tematy ważne i nieoczywiste, tak często obecne w naszym życiu.

Oddajemy w Państwa ręce twórczość bardzo nieoczywistą, jak niektórzy twierdzą niepodobną do niczego, lub bardziej alternatywną od alternatywy, ale za to intrygującą i refleksyjną. Robimy to z nadzieją, że odnajdą w niej Państwo swój własny wymiar. Zachęcamy również do obejrzenia niecodziennych teledysków, które towarzyszyły publikacji singli “Szaman”, “Jabłko” i “Alfa”, zapowiadających premierę płyty „Nieoczywistość”.

*****

NIEME KINO to poznańska formacja artystyczna tworząca muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łącząca świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach. Poetyckie teksty i eksperymentalne saksofony w bardzo smutnym, ekspresyjnym, wzbogaconym elektroniką wydaniu to znak rozpoznawczy tej grupy. NIEME KINO to połączenie trzech sztuk: filmu, muzyki i fotografii w jednym tworze artystycznym.

Autorem muzyki i tekstów oraz producentem jest Bartosz “Niemy” Stróżyński, który z sukcesem łączy w swej twórczości te trzy elementy, znany między innymi z bezprecedensowego przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Na saksofonach gra Najduh, klasycznie wykształcony muzyk, zafascynowany wydobywaniem dźwięków nieoczywistych, przez wiele lat grający w orkiestrach dętych oraz kształcący adeptów saksofonu. Flavio, to włoski pierwiastek NIEMEGO KINA, klasycznie i jazzowo wykształcony basista i kontrabasista z dużym międzynarodowym doświadczeniem studyjnym i scenicznym. Za bębnami zasiada Piotr, facet wielu talentów, który jak nikt inny potrafi cicho i subtelnie grać na perkusji. Koncertowe brzmienie zespołu swymi elektronicznymi dźwiękami wzbogaca Kamil, młoda i niepokorna muzyczna krew w zespole.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply