Premiera płyty “Nieoczywistość” zespołu NIEME KINO

12 maja 2022 to data premiery nowej płyty zespołu Nieme Kino zatytułowanej “Nieoczywistość”. Czy to najbardziej jesienny album tej wiosny? Warto sprawdzić.

„Nieoczywistość”, to po „Najsmutniejszym aucie w okolicy”, drugie pełnowymiarowe wydawnictwo Niemego Kina. Nowy album jest w pewnym sensie poetyckim zapisem przemyśleń z podróży, przeplatanych dywagacjami natury bardziej ogólnej. Podróży w znaczeniu dosłownym, ale również tej dziejącej się gdzieś w podświadomości, we wrażliwości człowieka, w zetknięciu z tym, co trudne i niezrozumiałe. Ten album to próba zmierzenia się z lękami i słabościami. To rozważania na tematy ważne i nieoczywiste, tak często obecne w naszym życiu.

fot. materiały prasowe

 

Oddajemy w Państwa ręce twórczość bardzo nieoczywistą, jak niektórzy twierdzą niepodobną do niczego, lub bardziej alternatywną od alternatywy, ale za to intrygującą i refleksyjną. Robimy to z nadzieją, że odnajdą w niej Państwo swój własny wymiar. Zachęcamy również do obejrzenia niecodziennych teledysków, które towarzyszyły publikacji singli “Szaman”, “Jabłko” i “Alfa”, zapowiadających premierę płyty „Nieoczywistość”.

*****

NIEME KINO to poznańska formacja artystyczna tworząca muzykę z pogranicza piosenki autorskiej, awangardy, bluesa i muzyki alternatywnej, łącząca świat instrumentów akustycznych ze światem muzyki elektronicznej, często w bardzo psychodelicznych klimatach. Poetyckie teksty i eksperymentalne saksofony w bardzo smutnym, ekspresyjnym, wzbogaconym elektroniką wydaniu to znak rozpoznawczy tej grupy. NIEME KINO to połączenie trzech sztuk: filmu, muzyki i fotografii w jednym tworze artystycznym.

Autorem muzyki i tekstów oraz producentem jest Bartosz “Niemy” Stróżyński, który z sukcesem łączy w swej twórczości te trzy elementy, znany między innymi z bezprecedensowego przedsięwzięcia Trzy Sztuki w Antarktyce. Na saksofonach gra Najduh, klasycznie wykształcony muzyk, zafascynowany wydobywaniem dźwięków nieoczywistych, przez wiele lat grający w orkiestrach dętych oraz kształcący adeptów saksofonu. Flavio, to włoski pierwiastek NIEMEGO KINA, klasycznie i jazzowo wykształcony basista i kontrabasista z dużym międzynarodowym doświadczeniem studyjnym i scenicznym. Za bębnami zasiada Piotr, facet wielu talentów, który jak nikt inny potrafi cicho i subtelnie grać na perkusji. Koncertowe brzmienie zespołu swymi elektronicznymi dźwiękami wzbogaca Kamil, młoda i niepokorna muzyczna krew w zespole.

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply