Marta Zalewska w hołdzie zespołowi Dżamble

29 kwietnia ukazał się drugi album z nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.pl. Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo „Marta Zalewska Orchestra & Dżamble”.

Marta Zalewska – wszechstronna, gruntownie muzycznie wykształcona artystka i multiinstrumentalistka została zaproszona przez Program 2 Polskiego Radia do wykonania repertuaru jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka – DŻAMBLI, w 50-tą rocznice wydania albumu „Wołanie o słońce nad światem”. Koncert, którego nagranie znalazło się na pierwszej płycie, odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w piątek, 13 sierpnia 2021 r.

fot. materiały prasowe

Marcie Zalewskiej towarzyszyła jazzrockowa supergrupa, składająca się ze znakomitych muzyków młodego pokolenia. Niewiele było w historii polskiej muzyki popularnej zjawisk, które pozostawiły po sobie – z różnych powodów – tylko jedną płytę, w dodatku bezdyskusyjnie zaliczaną do jej kanonu, pisze Piotr Metz o zespole DŻAMBLE i wydanej w 1971 roku płycie „Wołanie o słońce nad światem”, w tekście umieszczonym w książeczce albumu.

Marta Zalewska przyszła na świat prawie dwie dekady po wydaniu albumu „Wołanie o słońce nad światem”. Jej nieskrywana fascynacja muzyką popularną lat siedemdziesiątych, […] przeniosła spuściznę DŻAMBLI w nowe rejony. […] W jej interpretacjach widać prawdziwą fascynację muzyką DŻAMBLI połączoną ze zrozumieniem jej źródeł, pisze dalej Piotr Metz. Jak zauważa Małgorzata Małaszko, Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, w tekście otwierającym książeczkę albumu: Trudne i niespokojne mamy czasy. Barbarzyństwo wdziera się do naszego – jeszcze do niedawna stabilnego – świata. […] Po kilku miesiącach od koncertu, gdy okrucieństwo przybrało niewyobrażalne rozmiary, na pierwotny zamysł padło nowe światło. Dziś trudno nie zauważyć, jak metaforycznego znaczenia nabrał tytuł płyty. Na drugiej płycie wydawnictwa dostajemy dokonany przez Małgorzatę Małaszko i Piotra Metza wybór jedenastu oryginalnych nagrań DŻAMBLI z zasobów archiwalnych Polskiego Radia, z lat 1969-1970. Seria Jazz.pl związana jest z przypadającą w tym roku 85. rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia.

 

Leave a Reply