Anna Kamińska z zespołem kilka czułości prezentuje utwór “Oczami do mnie mów” [RECENZJA]

kilka czułości to zespół debiutujący na polskiej scenie muzycznej, który założyła wokalistka i songwriterka Anna Kamińska. Pierwszą odsłoną ich działalności jest utwór “Oczami do mnie mów”, do którego powstał teledysk.

To nie pierwsza współpraca Anny Kamińskiej z instrumentalistą Emilem Smardzewskim, choć tym razem skład poszerzył się o kolejnych muzyków. Tak powstał zespół kilka czułości, który zaprezentował porywający w swojej przestrzeni artystycznej utwór “Oczami do mnie mów”. To bardzo spójna, wyraźna muzycznie propozycja, bazująca na żywym brzmieniu instrumentów. Jest w tym popowa lekkość, ale też łatwo dostrzeżemy folkowe akcenty, które podkreślają energetyczną wytrawność tego utworu. Pomimo aranżacyjnej powściągliwości artystom udało się uwypuklić to, co stanowi jego istotę kompozycyjną.

fot. Marta Gutowska

Szczególnie ciekawie wypada na tle całości wiolonczela Filipa Turkowskiego, nie umniejszając nic Adrianowi Ciesielskiemu, odpowiedzialnemu za instrumenty perkusyjne. Dynamika piosenki mieści się w skonkretyzowanej formie i czytelnym przekazie, melodyjnie określonym przez ciepły głos wokalistki. Tak, bo warto dodać, że wokal Anny Kamińskiej staje się esencją poczynań zespołu kilka czułości.

Ten utwór to zderzenie żywiołów – z jednej strony subtelności i elegancji, a z drugiej energetycznej żywotności, a nawet porywającej ekspresji muzycznej. Czy woda i ogień mogą ze sobą istnieć w jednej przestrzeni? Wystarczy posłuchać piosenki “Oczami do mnie mów“, żeby nie mieć ku temu żadnych wątpliwości.

*****

Teksty i melodie Anny Kamińskiej przez wiele lat spokojnie dojrzewały, aby w końcu zespolić się z aranżacyjnymi pomysłami instrumentalisty Emila Smardzewskiego. Całość dopełnią dźwięki wiolonczelisty Filipa Turkowskiego oraz bujające rytmy Adriana Ciesielskiego, odpowiedzialnego za instrumenty perkusyjne. Ania wspomina, że „czułość to taka jednostka, której każdy potrzebuje w różnej ilości. Potrzebujemy czułości zarówno rozdawać, jak i przyjmować. Nie jest to proste. Z jakichś powodów boimy się rozmawiać o uczuciach. Ale nie dzisiaj. Dzisiaj czas na kilka czułości – folkowych brzmień i opowieści o kochaniu”.

Oczami do mnie mów” to pierwsza propozycja z nadchodzącej debiutanckiej płyty zespołu. Utwór odnosi się do różnych języków miłości, do tego na jak wiele sposobów możemy powiedzieć, że kochamy. Zaczepna warstwa tekstowa ubrana została w energetyczny alternative folk. Utwór dopełnia instrumentalne solo nawiązujące do hiszpańskiego folkloru i charakterystycznej zwłaszcza w Andaluzji ognistej muzyki flamenco, aby na sam koniec powrócić do romantycznego spuentowania całej opowieści.

*****

Do piosenki powstał teledysk dostępny na YouTube, nad którym poza kilkoma czułościami pracowali również:

operator, montażysta – Janek Kamiński
reżyserka ruchu, tancerka, choreografka – Magdalena Górnicka-Jottard
charakteryzatorka – Basia Wilczek
fotografka – Marta Gutowska

Słuchaj singla w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/AnnaKaminskaKilkaCzulosci

 

fot. Marta Gutowska

Leave a Reply