10. najpopularniejszych piosenek Ireny Santor [RANKING]

Irena Santor to jedna z najdłużej funkcjonujących wokalistek na polskiej scenie muzycznej, która na koncie ma wiele przebojów. W 2019 roku artystka obchodziła sześćdziesięciolecie pracy estradowej. Przypominamy 10. niezapomnianych piosenek wokalistki.

Irena Santor (z domu Wiśniewska) urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim na Pomorzu. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1951 roku w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze, gdzie znalazła się z polecenia dyrektora Opery Poznańskiej Zdzisława Górzyńskiego. Z czasów mazowszańskich pochodzi jej pierwszy wielki przebój “Ej, przeleciał ptaszek”. Tam też zmieniła nazwisko, wychodząc za mąż za Stanisława Santora, skrzypka Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Stefana Rachonia.

fot. Ewa Modestowicz

Po opuszczeniu Mazowsza, w 1959 roku dokonała pierwszych nagrań i zadebiutowała, jako solistka na estradzie.

Pierwsze wielkie sukcesy to udział w festiwalu sopockim w 1961 roku i zdobyte tam nagrody dla piosenek “Embarras” i “Walczyk na cztery ręce” oraz nagroda za interpretację tych piosenek. Potwierdzeniem Jej kunsztu estradowego było wykonanie w 1966 roku, na festiwalach w Opolu (I nagroda) i w Sopocie (III nagroda) piosenki “Powrócisz tu”.

W 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi przyznała Irenie Santor tytuł doktora honoris causa. Artystka uważa to wydarzenie za historyczne, ponieważ jest pierwszą osobą z branży rozrywkowej w Polsce, którą uhonorowano tym tytułem.

Obdarzona jest mezzosopranem koloraturowym o szerokiej rozpiętości skali. Jej głos porównywany jest do najlepszych skrzypiec Stradivariusa. Posiada nieskazitelną technikę wokalną, która pozwala jej na perfekcyjne operowanie głosem w każdym jego zakresie.

Dyskografię Ireny Santor zamykają płyty “Zamyślenia” i “Punkt widzenia” z 2014 roku.

Artystka wciąż koncertuje, prezentując zarówno stare, wielkie przeboje, jak i te z nowych płyt. Od 2013 roku w czasie koncertów towarzyszy Jej pianista Mariusz Dubrawski, później dołączyli do niego jeszcze Wojciech Ruciński – kontrabas i Grzegorz Poliszak – perkusja.

W 2019 roku, z okazji sześćdziesięciolecia pracy estradowej, wraz ze swoimi muzykami, Irena Santor prezentuje jubileuszowy recital pod tytułem “Irena Santor. Jubileusz. Śpiewam, czyli jestem”.

 

10. “Każda miłość jest pierwsza”

 

9. “Maleńki znak”

 

8. “Odrobinę szczęścia w miłości”

 

 

7. “Jak przygoda to tylko w Warszawie”

 

6. “Jesienne róże”

 

5. “Małe mieszkanko na Mariensztacie”

 

4. “Tych lat nie odda nikt”

 

3. “Embarras”

 

2. “Powrócisz tu”

 

1. “Już nie ma dzikich plaż”

 

Leave a Reply