PJF prezentuje nowy singiel. Posłuchaj kawałka “Brak Słów 2” [RECENZJA]

PJF zaprezentował drugą część kawałka “Brak Słów”. To świetna propozycja dla koneserów technicznego rapu. Do utworu, którego producentem jest Chrome powstał teledysk.

W kawałku “Brak Słów 2” czuć przede wszystkim świetne flow. Lekkość w rapie PJF-a i znaczące dopracowanie warstwy lirycznej, to rzeczywiste walory jego nowego utworu. Ważne jest także trzymanie się bitu, co potwierdza istotną wprawność i łatwe poruszanie się rapera w takiej formie muzycznej. PJF jest niezły technicznie, umie składać dobrze brzmiące wersy w jedną całość. Na wyróżnienie zasługuje wyraźna dykcja, bo powiedzmy szczerze, jest wielu raperów, których słów musimy się domyślać, zwłaszcza kiedy używają autotune’a. PJF wychodzi z tego zdecydowanie obronną ręką.

fot. materiały prasowe (Adrian Zaręba)

Przekaz należy odbierać bardziej jako zajawkowy – to taki numer z elementami braggi. Dodatkowy plus należy dać za samplowany bit, choć jest w nim też coś, co nie pozwala go zapętlać do upadłego ze względu na mocną frazę muzyczną, która po pewnym czasie staje się nieco męcząca. I choć kompozycji brakuje większego rozbudowania, to w ostatecznym rozrachunku kawałek “Brak Słów 2” zasługuje na docenienie. Tym bardziej, że dobrze wpasowują się cuty DJ HWR.

Być może z czasem pojawią się większe zasięgi, bo twórczość PJF-a zdecydowanie się wyróżnia i na to zasługuje, co w dobie rozkwitu marnej jakości przeprodukowanego rapu ma swoje duże znaczenie (“małe zasięgi ciągle uczą cierpliwości, w moim przypadku to ciężkie, jakbym uczył się na pamięć księgi gości”). Mówiąc o wartości tego utworu warto także sięgnąć po jego pierwszą część (“Brak Słów“), bo wydaje się on jeszcze silniejszym akcentem w dorobku artystycznym rapera. W tym przypadku warto robić swoje, a potencjał jego dokonań może zaowocować w przyszłości czymś jeszcze bardziej istotnym.

*****

Jest to numer, w którym raper, w dość luźny sposób, wyraża swoje zdanie na temat obecnej sceny. Utwór jest bogaty w gry słów, wersy z podwójnym dnem oraz wielokrotne rymy. Z pewnością przypadnie do gustu koneserom technicznego rapu. Za produkcję utworu, jak przy pierwszej części, odpowiada Chrome, który jest znany między innymi z “Chorych Jazd” Kubana. Z kolei cuty zostały stworzone przez DJ HWR-a.

To nie pierwsze spotkanie rapera z producentem Chrome. Obaj współpracują ze sobą już kilka lat i mają na koncie wiele propozycji (“Tutaj”, “Rezus”, “Efekt Motyla”, “Brak Słów”). PJF wziął także udział w nagraniu #Hot16Challenge2, który można znaleźć na oficjalnym kanale artysty.

 

Leave a Reply