Martyna Jakubowicz z piosenką “Wiara w naszych sercach”

“W dniu moich urodzin i w dniu ataku Rosji na Ukrainę przekazuję Wam piosenkę”. Takimi słowami Martyna Jakubowicz zapowiedziała utwór “Wiara w naszych sercach”. Za aranż gitary i wykonanie partii instrumentalnej odpowiada Janek Pentz.

Martyna Jakubowicz jest jedyną w swoim rodzaju wykonawczynią ballad, będących mieszaniną muzyki folk i blues, a także klasycznego najlepszego rocka. Sama komponuje większość swoich utworów. Na stałe współpracuje z Andrzejem Jakubowiczem, który jest autorem większości tekstów. Jej piosenki są ciepłe, delikatne i refleksyjne, oparte na kobiecych emocjach, uczuciach i potrzebach. Śpiewa o miłości, samotności, nadziei, szukaniu prawdziwej więzi. Urodziła się 24 lutego 1955 roku w Krakowie.

fot. Jacek Poremba

Zadebiutowała w 1977 w warszawskim klubie Remont. Rok później wystąpiła na festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku śpiewając m.in. pieśni Joan Baez. Wielokrotnie występowała na festiwalach Jesień z Bluesem oraz Folk, Blues Meetingu w Poznaniu i Muzycznym Campingu w Lubaniu – wykonując stopniowo coraz więcej własnych piosenek do tekstów swego ówczesnego męża Andrzeja Jakubowicza.

Początkowo akompaniowała sobie na gitarze akustycznej, później występowała z własną grupą Robotnik Sezonowy, której czołową postacią był gitarzysta Cezary Bierzniewski. To on stworzył charakterystyczne brzmienie pierwszych nagrań Martyny dokonanych w studiu PR na ulicy Myśliwieckiej dla programu III. Od 1983 roku zaczynają ukazywać się jej płyty.

Współpracowała z wieloma czołowymi muzykami lat 80-tych i 90-tych m.in. Ryśkiem Skibińskim (Kasa Chorych), Andrzejem Nowakiem (TSA), Janem Hnatowiczem, Rafałem Rękosiewiczem, Jerzym Piotrowskim (SBB), Aleksandrem Koreckim, Wojciechem Waglewskim(VooVoo), Mateuszem i Marcinem Pospieszalskimi, Jerzym Styczyńskim (Dżem).

 

Leave a Reply