AMBA prezentuje debiutancki singiel. Posłuchaj utworu “RealFind”

AMBA to duet sprawnie łączący brzmienia z pogranicza indie pop/rock, rave, rap i elektropunk. 29 grudnia 2021 odbyła się premiera ich debiutanckiego singla “RealFind”, do którego powstał teledysk.

Zespół AMBA zaliczył mocne wejście na polską scenę muzyczną. Ich debiutancki singiel “RealFind” to bezkompromisowa mieszanka różnych form wyrazu artystycznego i interpretacji. Kompozycja posiada silną podstawę, która określa charakterystyczną dla nich stylistykę. A składa się na nią punkowa energia wydobyta z gitarowej dynamiki i elektronicznych elementów. Napiętrzające się fragmenty wchodzące w skład tej propozycji stają się czymś na swój sposób zjawiskowym, a przez to ciekawym.

fot. materiały promocyjne

Do tego dochodzi znamienny, czasem agresywnie prezentujący się wokal, odsłaniający szerokie możliwości wykonawcze Mariki Bocewicz. Jej głos we wszystkich interpretacjach przybiera wielorakie kształty. Raz staje się melodyjnym przekaźnikiem emocji, a innym razem wokalistka operuje mocniejszym przekazem, uwypuklając go poprzez wykrzykiwanie pojedynczych wersów. Od strony muzycznej kompozycja składa się z jakby wyciągniętych z różnych gatunków części, które spojone zostały zmyślnie zaprezentowanymi samplami oraz bitami. Tworzy to swego rodzaju indywidualizm debiutanckiego utworu zatytułowanego “RealFind”. A o czym jest tekst? Tutaj można zauważyć wyraźne odniesienia do obecnej rzeczywistości, choć jego uniwersalizm zawarty w angielskich słowach daje nam szerszą perspektywę spojrzenia na różne rzeczy. To niezwykle interesująca propozycja, która wskazuje kierunek, w którym zespół stara się podążać. Ten singiel dosyć wyraźnie nakreśla z jaką twórczością mamy do czynienia, choć zapewne AMBA niejednokrotnie nas jeszcze zaskoczy. Najlepsze dopiero przed nimi.

*****

RealFind” to utwór wielowymiarowy i bezkompromisowy. Bogaty w nieoczywiste wokale (śpiew, rap, scream), nieoczywisty tekst, sample, bity, brzmienia elektroniczne i gitarę elektroniczną przenosi słuchacza w inny wymiar i pobudza wyobraźnię.

W swoim debiutanckim singlu nowo powstały duet odnosi się do aktualnych wydarzeń na świecie. Porusza temat zachowań i pogarszającej się kondycji psychicznej społeczeństwa będących konsekwencjami ogólnoświatowego kryzysu. Świat od niemalże 2 lat stoi na głowie. Życie w strachu, permanentnym stresie i izolacji mocno nadszarpnęły cierpliwość, poczucie wspólnoty i zdrowie.

RealFind” to motywacja. Zawarte w utworze hasło: „Really found, real find” podkreśla, że można się w tym wszystkim odnaleźć. W utworze mowa o zgłębieniu traum z którymi się mierzymy jako przepustce do uwolnienia się od nich. Każdy ma coś z czym sobie nie radzi, a bezczynność i ucieczka tylko pogarszają sprawę. Konfrontacja z problemami, które odwlekamy jest nieunikniona (teledysk).

Bohaterami teledysku jest para, która w poczuciu tęsknoty do „normalnego życia” sprzed pandemii doświadcza zjawiska Déjà vu, swoistej schizofrenii. Bohaterowie wizualizują siebie samych w trakcie różnych okoliczności, sytuacji i dostają “amby”, zatracają poczucie rzeczywistości i nie wiedzą czy wszystko co się wokół nich dzieje to sen, czy jawa. Te wzrokowe urojenia to forma ucieczki powstała w wyniku braku akceptacji i zrozumienia wobec zastanej przez nich rzeczywistości.

*****

W skład zespołu AMBA wchodzą: producent/multiinstrumentalista pod pseudonimem “Spalony” oraz debiutująca wokalistka/autorka tekstów Marika Bocewicz. Duet zadebiutował w sierpniu 2021 na scenie 18.Fląder Festiwal w Gdańsku szybko zdobywając pierwszych fanów.

Produkcję teledysku objęło Greg Nelec Studio, znane z utworzenia kanału YouTube z koncertami live pod nazwą “From The Playwood“.

Utwór wykorzystano jako główny motyw muzyczny w ścieżce dźwiękowej do gry komputerowej Ski Jump Simulator, której premiera odbędzie się na początku stycznia 2022 roku.

 

Leave a Reply