Album “Korzenie” duetu Dalbergia Duo. Posłuchaj Mazurka “Dla muzyki” Karola Szymanowskiego

Dalbergia Duo to kobiecy duet marimbowo-perkusyjny założony w 2017 roku. Tworzą go Anna Rutkowska i Julianna Siedler-Smuga. Zespół ma na koncie album zatytułowany “Korzenie”, a utworem promującym to wydarzenie został Mazurek “Dla muzyki” Karola Szymanowskiego.

Mazurek op. 50 nr 1, „Dla Muzyki”, Sostenuto, molto rubato (1924). Twórczość fortepianowa Karola Szymanowskiego jest przykładem zakorzenienia polskiej kultury w folklorze podhalańskim. W typowo góralskiej melodyce utworu zawiera się impresja piękna polskich gór i natury. Dalbergia Duo wykonuje utwór we własnej aranżacji na dwie marimby.

fot. materiały prasowe

W chwilach rozmyślań nad swoim bytem, gdy bliscy przychodzą i odchodzą, pojawia się moment poszukiwań odpowiedzi napytanie: kim jestem? Jak z obrazu Gaugina: Skąd przyszliśmy? Kim jesteśmy? Dokąd idziemy? Jako alegoryczna odpowiedź pojawiają się Korzenie Dalbergia Duo.

Debiutancka płyta duetu zawierająca polską muzykę przeznaczoną na dwie marimby znalazła już wielu swoich zwolenników. Na krążku znalazły się kompozycje zaaranżowane na dwie marimby oraz skomponowane specjalnie na duet marimbowy i dedykowane artystkom:

1. Paweł Michał Korepta – Dalbergia Duo Theme – Seedling (2019)
2. Ignacy Jan Paderewski – Menuet a l’antique op.14 (1887)
3. Marta Ptaszyńska – Scintilla na dwa marimbafony / for two marimbas (1984)
4. Artur Zagajewski – Chanson – solide pour 2 marimbas (2019)
5. Radosław Mateja – Pętle II / Loops II na dwie marimby (2019)
6. Karol Szymanowski – Mazurek „Dla muzyki” (1924)
7. Paweł Michał Korepta – Dalbergia Duo Theme – Trembling leaves (2019)

 

„Debiutancka płyta marimbowo-perkusyjnego Dalbergia Duo to płyta w każdym aspekcie światowa.(…)” – Piotr Iwicki

*****

Dalbergia Duo (Anna Rutkowska, Julianna Siedler- Smuga) jest jedynym polskim żeńskim duetem perkusyjnym (marimbowym). Duet założony w 2017 roku ma na swoim koncie sukcesy o skali międzynarodowej – koncerty w Polsce i zagranicą, świetnie odbierane przez szeroką publiczność. Artystki wykonują zarówno repertuar należący do klasyki programu przeznaczonego na dwie marimby, poprzez aranżacje, aż do muzyki najnowszej.

Dalbergia Duo intensywnie współpracuje z polskimi kompozytorami młodego pokolenia przy współtworzeniu nowych kompozycji. Artystki są laureatkami wielu nagród i wyróżnień na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. I nagrody na International Masters Competition for Music Teachers, II nagrody na North Competition w Sztokholmie, II nagrody na IMKA International Music Competition w Sarajewie oraz rekomendacji Fundacji Muzyki Polskiej za wyróżniającą się interpretację polskiej kompozycji.

Dalbergia Duo na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą zarażając pasją do gry na instrumentach perkusyjnych w szkołach muzycznych I i II stopnia, a także organizując warsztaty przybliżające instrumentarium perkusyjne najmłodszym. Artystki są absolwentkami polskich uczelni muzycznych w Łodzi i Krakowie.

Więcej informacji na temat duetu: http://dalbergiaduo.com/

 

Leave a Reply