Anna Kamińska feat. Emil Smardzewski w utworze “Rainy Day” [RECENZJA]

“Rainy Day” to już trzecia odsłona twórczości duetu, czyli Anny Kamińskiej i Emila Smardzewskiego. Ten utwór to przyjemny powiew świeżości i ładnie podkreślonej melodyki. Do premierowego singla powstał teledysk, który można obejrzeć za naszym pośrednictwem.

Zderzenie dwóch wrażliwości musiało przynieść coś interesującego. Tak się stało w przypadku wspólnej współpracy wokalistki Anny Kamińskiej z instrumentalistą i współkompozytorem Emilem Kamińskim. Artyści stworzyli poruszający w swojej lekkości utwór “Rainy Day”. Prosta forma samej kompozycji opiera się na żywym brzmieniu instrumentów (i tutaj obok gitary, delikatnej elektroniki pojawia się kalimba), które współistnieją równolegle z ciepło oplatającym piosenkę głosem wokalistki.

fot. Janek Kamiński

Całość zobrazowano poprzez oszczędną aranżację, która uwydatnia każdy element tej propozycji, stając się wystarczającym dopełnieniem takiego kolorytu artystycznego. A składa się na niego folkowy urok, ale też rockowa powściągliwość podkreślająca charakter “Rainy Day”.

Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście akustyczne dźwięki, podbite elektronicznym pulsem, jednak jakości dodaje utworowi przestrzeń, która nie została na siłę wypełniona zbędnymi dodatkami. Stąd dowodzenie przejmuje bardzo ciekawie poprowadzona melodyka oraz odnajdujący właściwie miejsce w takiej formie, znamienny wokal Anny Kamińskiej. Jest w tym też coś nieuchwytnie pięknego, może nawet magicznego.

Warto zwrócić uwagę na tak zaprezentowaną piosenkę duetu, niepróbującego ścigać się z kimkolwiek na polskiej scenie muzycznej. Zespół istnieje wedle swoich zasad, nie tworząc czegoś, co miałoby zbliżyć ich dokonania w bardziej komercyjne rejony. W prostocie ich twórczości jest siła, która istnieje daleko poza oklepanymi schematami. I choć sam projekt jest dosyć niszowy, to zasługuje na naszą niewątpliwą uwagę. A “Rainy Day” doskonale wybrzmiewa o każdej porze dnia. Warto sprawdzić.

*****

“Z Emilem spotkaliśmy się przeszło trzy lata temu. Ja przyniosłam ze sobą teksty, miłość do Beatlesów i jazzowo-folkową emocjonalność, a Emil rockowo-popowy temperament i aranżacyjną odwagę. Połączyliśmy to wszystko z różnorodnym instrumentarium oraz współbrzmieniem wokali i w ten sposób staliśmy się symbiotycznym duetem, który właśnie wydaje trzeci singiel.” – jak informuje Anna Kamińska i dodaje:

“Ciężko nam się skategoryzować. Muzyka, którą tworzymy to mieszanka  dwóch różnych osobowości, stanów, emocji. Wzajemnie się inspirujemy odkrywając coraz to nowe lądy. Dlatego właśnie najnowszy singiel dryfuje w strony dopieszczone elektroniką, hipnotyzującą gitarą, monotonną kalimbą i rozlewającym się współbrzmieniem wokalu. Nam takie obrazy malują krople deszczu.”

Za video do utworu “Rainy Day” odpowiedzialny jest Janek Kamiński, a przy produkcji współpracowała z nami również firma Ortega (duet gra na dwóch ich instrumentach – gitarze oraz kalimbie).

*****

słowa: Anna Kamińska

muzyka: Anna Kamińska, Emil Smardzewski

studio: Ministry of Groove

 

Leave a Reply