Bartosz Szpak z premierowym albumem “Nattskift”

„Nattskift” to nowy, solowy album wszechstronnego polskiego reżysera i kompozytora Bartosza Szpaka, wydany nakładem duńskiej wytwórni StereoRoyal. Płyta dostępna jest już w wybranych serwisach cyfrowych.

Opowiadając osnutą wokół tematu nocy, ulotną historię podróży na północ, Nattskift łączy surowe brzmienie smyczków z wielowarstwowymi, elektronicznymi teksturami.

„Nattskift” to miejsce gdzieś na północy. To nocna zmiana. To świat subtelnych przeobrażeń jakim ulega świat pod osłoną nocy.  Wszystko się wycisza, ulice stają się głuchymi korytarzami, czarne plaże progami pustki, góry ścianami cienia.

fot. Norma Ilnicka

 

Bartosz Szpak. Urodzony w 1991 roku. Reżyser, kompozytor, aktor. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Wraz z Heleną Ganjalyan tworzą multidyscyplinarny duet reżyserski. Ich film „Ja” dla marki Tyskie otrzymał Grand Prix oraz I nagrodę w kategorii Branded Stories w konkursie Papaya Young Directors 2020.

Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych, słuchowisk radiowych i pokazów mody. Twórca autorskich produkcji audio, realizowanych we współpracy z Audioteka.pl.

Nie lubi określać gatunku swojej twórczości, więc posługuje się nierozłącznym zestawem wpływów i inspiracji: śnieg, puste ulice, płyta Soundgarden z 1994 roku, tylne wejścia do szarych kamienic, góry zimą, miasto zimą, wszystko zimą. I zapach orzechów włoskich. A najlepiej w nocy.

Jego muzyka jest wynikiem jednoczesnej fascynacji drżeniem i niestałością dźwięku oraz eksperymentów z brzmieniem klasycznych instrumentów smyczkowych. Stara się szukać ciekawych połączeń stylistycznych, zestawiać odległe nastroje i tworzyć narracyjny, filmowy mood. Poruszając się między elektroniką a surowymi tonami klasycznych instrumentów, zaprasza słuchacza do eksploracji wielowarstwowych, angażujących struktur.

Posłuchaj albumu “Nattskift” na Spotify:

©2021StereoRoyal, Cover photo: ©Helena Ganjalyan

Leave a Reply