Uroboros’Tribe przentuje utwór “Święta” [RECENZJA]

“Święta” to najnowszy utwór zespołu Uroboros’Tribe, który tworzą Asia Pyrek i Jarek Warczygłowski. Przy tworzeniu tej propozycji duet inspirował się klimatami Bliskiego Wschodu.

Napisanie piosenki świątecznej, która będzie niosła wartość, to nie lada sztuka. Zewsząd otaczają nas propozycje, które opierają się jedynie na chwytliwej melodii, przebojowym refrenie (najlepiej ze słowem “christmas”) i pobrzękujących dzwoneczkach w tle. Coraz rzadziej takie utwory mają szansę wzbudzić refleksję, nie mówiąc już o umiejętnym zsynchronizowaniu się z naszymi głębszymi emocjami. A przecież Święta to czas, kiedy powinniśmy zwolnić, próbując oprzeć się komercyjnym aspektom, które podsycają jedynie większy konsumpcjonizm. I właśnie obok tego wszystkiego znalazł się premierowy utwór duetu Uroboros’Tribe, pozwalający nam po prostu coś przeżyć.

fot. materiały prasowe

Wiele w tej kompozycji przestrzennego brzmienia wyciągniętego z elektroniki i uzupełnionego żywymi, trochę egzotycznie prezentującymi się w naszej szerokości geograficznej instrumentami (m.in. duduk, tampura, sitar). Od strony muzycznej czuwał nad całością wybitny muzyk Jarek Warczygłowski “Ijon Tichy”, ale “kropką nad i” stał się ciepły, delikatnie otulający całą kompozycję głos Asi Pyrek. To ona nadała piosence “Święta” czegoś magicznego, co pozwala nam na chwilę odciąć się od tego, co nas otacza. Ten utwór to dobry moment na odrobinę relaksu i zapomnienia. Właściwie jej muzyczna forma wyłamuje się stereotypowej formie świątecznych propozycji. Walory tej pieśni pozwalają zasłuchiwać się w niej w dowolnym okresie, a dzięki temu nasze Święta możemy przeżywać więcej razy w ciągu roku niż tylko podczas kilku grudniowych dni. “Święta” to piękny, nieschematyczny numer, który powinien zostać dostrzeżony przez wszystkich, którzy cenią sobie muzykę etniczną oraz oryginalną formę wyrazu, wyłamującą się pospolitości kompozytorskiej.

*****

Święta to czas narodzin światła – w przyrodzie i w nas samych. Warto zwolnić tempo, zrezygnować z nadmiaru przedświątecznych obowiązków – zatrzymać się, rozejrzeć dookoła i zachwycić. Taki jest przekaz utworu, wokół którego powstała muzyka inspirowana klimatami Bliskiego Wschodu.

Można tu usłyszeć instrumenty etniczne z wielu krajów: m.in. duduk, tampura, sitar, hang drum, oraz inne instrumenty perkusyjne.

Zespół Uroboros’Tribe powstał wiosną 2021 roku. Premiera pierwszego utworu pt. „Kwiat Kobiecości” miała miejsce 2 września 2021.  Dotąd opublikowali 5 utworów i wystąpili na tegorocznym „Życiu bez Ograniczeń” (23-24.10.2021).

“Mamy głębokie przekonanie, że muzyka może łagodzić obyczaje – stąd też treści naszych utworów krążą dookoła pozytywnych wartości. Wierzymy, że świadome doświadczanie codzienności daje możliwość życia w miłości, radości i zachwycie. Interesują nas zarówno współczesne nurty muzyczne jaki i muzyka świata, dlatego łączymy unikalne brzmienia etniczne z elektroniką.” – Uroboros’Tribe

*****

Zespół Uroboros’Tribe tworzą:

Asia Pyrek “Mariposa” – wokalistka, kompozytorka, multiinstrumentalistka:

– muzyka etniczna: eg. Mariposa “Efekt Motyla” (autorski album nagrany na Kubie z muzykami z m.in. Buena Vista Social Club,  Afro-Cuban All Stars, oraz Urszulą Dudziak), oraz zespół ‘Nell Ambientes „Tribal”;

– muzyka filmowa (dokumenty, podróżnicze seriale telewizyjne – TVP i Discovery, teatr i reklama);

– od 2,5 roku prowadzi w Warszawie improwizowany chór a la Bobby mcFerrin „Mariposa Circle Singing”.

Podróżniczka, fotografka, dziennikarka, blogerka: zaadoptowana przez Indian Tancerka Słońca, odwiedziła ponad 50 krajów, współautorka 5 książek o podróżach (trzy z nich wydane przez National Geographic).

Trenerka rozwoju osobistego, mówczyni motywacyjna (eg. TEDx, warsztaty muzyczne i rozwojowe).

*****

Jarek Warczygłowski “Ijon Tichy” – kompozytor, multiinstrumentalista, autor tekstów, producent i wokalista. Twórca muzyki ilustracyjnej i relaksacyjnej.

Założyciel i klawiszowiec wrocławskiego zespołu Tokamak, którego piosenka „Nastoletni Mędrcy” zawędrowała na trzecie miejsce awangardowej Radiostacji. Współzałożyciel, klawiszowiec, gitarzysta i wokalista działającego w Wielkiej Brytanii zespołu exSilence.

Laureat konkursów muzycznych: przegląd piosenek kabaretowych Chichot, konkurs piosenki pisma Estrada i Studio, konkurs na remix utworu Derek’a Howell’a „Stride”, konkurs na remiks utworu zespołu AmetriA „Każdy z Nas”, konkurs na utwór instrumentalny pisma Computer Music.

Aktualnie jego misją jest przekazywanie mądrości tradycji duchowych Wschodu (Buddyzm Tybetański, Zen, Adwaita) za pośrednictwem muzyki.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply