4. edycja święta teledysków, czyli PL Music Video Awards. Poznaj laureatów

4. edycja święta teledysków, czyli PL Music Video Awards dobiegła końca. Grand Prix festiwalu oraz tytuł najlepszego klipu w kategorii Alternatywa zdobył teledysk w reżyserii Zuzanny Plisz – „Zdechłam” (Kuba Kawalec feat. Ana Andrzejewska). W imieniu nieobecnej reżyserski statuetkę odebrała odtwórczyni głównej roli w klipie Natalia Lange.

Marek Skrzecz, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix, przytoczył następujące uzasadnienie wyboru zwycięskiego klipu: „Na początku chciałbym powiedzieć że nagroda za ten klip jest dowodem wielkiej i ważnej zmiany, która dokonała się na polskim rynku teledysków. Twórcy teledysków coraz częściej sięgają po pomysły osadzone w rzeczywistości, która nas otacza, a przede wszystkim czerpią inspiracje z polskiej prowincji, która jest bardzo ważną częścią naszej kultury”.

fot. materiały prasowe

Ten sam klip równocześnie zdobył nagrodę w kategorii Alternatywa.
Uzasadnienie Jury: Za bezkompromisowe podejście do historii i sposobu realizacji. Za umiejętne użycie stylistyki kina gatunkowego w artystycznym przedsięwzięciu. Za historię, która porusza, przeraża i trzyma w napięciu do końca.

Ważny Przekaz

Reż. Grajper „Barbarka” – Maria Peszek ft. Oskar 83.
Za odważne i bezkompromisowe podjęcie ukrywania tematu pedofilii w kościele. Za ukazanie go w sposób nieschematyczny i poruszającą formę teledysku. Za pierwszą udaną próbę zmierzenia się z tym tematem bez dosłowności. 

Debiut Reżyserski

Reż. Bartosz Fic, Karaś/Rogucki – „Jutro Spróbujemy Jeszcze Raz”.
Za zaskakujący pomysł i świadomy debiut na tle reżyserii i ciekawie opowiedzianą historię. Za mistrzowski suspens. 

Dance/Electronic

Reż. Marcin Kluczykowski, Krzysztof Zalewski „Zabawa” Catz ‘n Dogz Remix.
Za makabryczny obraz oraz inteligentne poczucie humoru. Za mistrzowską choreografię klapka, opowiedzianą oszczędnymi środkami tajemnicę do końca.

Hip-Hop

PRO8L3M feat. Brodka „ŻAR”
Świadome przełamanie stereotypu hip-hopowego teledysku dzisiejszych czasów. Za dokumentalną wrażliwość w dostrzeganiu życia codziennego.

Pop

Reż. Daniel Jaroszek, Daria Zawiałow – „Kaonashi”
To, co poruszyło nas w tym klipie najbardziej, to odwaga w ukazaniu trudnej i nieoczywistej historii w nieskazitelnym i wyidealizowanym świecie muzyki pop. Ten obraz to coś zupełnie innego niż widzieliśmy do tej pory.

Extra

Reż. Mateusz Znaniecki, Igor Herbut, MIUOSH x ZESPÓŁ ŚLĄSK – „Mantra”.
Za całokształt: piękne zdjęcia, dobrze dobraną obsadę, czujną reżyserię, autentyczne kostiumy i scenografię. A w szczególności za opowiedzenie prostej, lecz niebanalnej historii w poruszający sposób.

Mv Export

Reż. Ksawery Kirklewski, Max Cooper – „Hanging D”
Przyznając tę nagrodę byliśmy w kropce. Za wizualny eksperyment… bo lepsza jest kropka niż wielokropek.

Rock i ostre brzmienie

Reż. Wojtek Skrzypczyński, Michał Sierakowski, BARANOVSKI – „Nie mamy nic”
Za łagodne podejście do rocka. Za wzbudzenie nostalgii i przeniesienie do beztroskich lat dzieciństwa oraz za buraczki z ziemniaczkami.

Poza galą wręczenia nagród w ramach festiwalu odbywały się warsztaty, spotkania i projekcje: warsztaty operatorskie, scenariuszowe, postprodukcyjne, panel dyskusyjny dotyczący warunków pracy na planie filmowym, sesja Q&A na temat aspektów prawnych tworzenia wideoklipów.

Leave a Reply