Kminek prezentuje nowy singiel. Posłuchaj utworu “poniedziałki” [RECENZJA]

Kminek powraca po krótkiej przerwie. “poniedziałki” to najnowsza propozycja zespołu, do której powstał teledysk. Piosenka zapowiada trzecią płytę grupy, która ukaże się na początku 2022 roku.

Po przesłuchaniu nowej piosenki “poniedziałki” zespołu Kminek, pojawia się jedna myśl. Grupa nie straciła umiejętności tworzenia prostych, bezpretensjonalnych, a przez to na swój sposób uroczych utworów, które długo za nami chodzą. W ubiegłym roku Kminek świętował swoje 5-lecie działalności, teraz bardziej świadomi swojej wartości powracają z propozycją, która na pozór wydaje się lekka i mało angażująca. Jednak gdy bardziej wsłuchamy się w samą kompozycję, dostrzeżemy jej niewątpliwy urok. Do tego dochodzi zapętlający się refren, który wprowadza do niej nutkę przebojowości.

fot. materiały prasowe

Pomimo pozytywnego przekazu i energetycznej formy muzycznej, propozycja ma w sobie namiastkę subtelności i finezji. Nieskomplikowana materia muzyczna nie staje się w tym przypadku za mało gustowna. Wręcz przeciwnie, w tej na pozór niewielkiej formie kryje się wiele pozytywnych emocji (zarówno w muzyce, jak i w słowach). Kminek nie boi się łączyć delikatnej elektroniki z żywym brzmieniem instrumentów, za każdym razem nie przechylając szali w stronę nadmiernego syntetyzmu. “poniedziałki” poruszają więc naturalnie wyzwolonymi dźwiękami, które składają się na estetykę tego utworu. Siła ich muzyki tkwi właśnie w tym ujmującym wdzięku, wciąż stanowiącym ważny pierwiastek ich dokonań. Nawet jeśli mamy do czynienia z wesołą piosenką, to całość okraszają czymś nieskazitelnie atrakcyjnym. Także “nie bój się poniedziałków, nie bój się, bo dobry poniedziałek może przyjść po niedzieli złej”.

*****

KMINEK to Michalina MaruniakJerzy Delwo i Paweł Zając. Szukali się tak długo, by się odnaleźć po trzydziestce – w tym czasie i miejscu, na tym etapie życia – kiedy coś już wiadomo, a jednocześnie ich poszukiwania artystyczne w dalszym ciągu mają sens. Wspólnie tworzą, robią zdjęcia i impresje filmowe. Michalina na co dzień jest związana z fabryką – gdzie toczą, frezują, spawają. Na lunch podjeżdża ciężarówką. Jurek zwiedza miasto ze swoim psem, a Paweł nie rozstaje się z mikserem (bynajmniej nie kuchennym).

Skład NA ŻYWO uzupełniają – Bartek Woźniak, czyli szalony poszukiwacz dźwięków wynikających z uderzania w cokolwiek i wszędzie i Arek Halikowski podróżujący łódką, napędzaną strunowymi wiosłami.

KMINEK to spotkanie z tym co jest obok, blisko, z tym czego za chwilę może zabraknąć… 27 października 2017 roku, wydali pierwszy album zatytułowany KMINEK 34. Promujący płytę utwór „Do chleba kminek” zagościł w wielu stacjach radiowych i na listach przebojów.

KMINEK – zmysłowy projekt muzyczny, który powstał z miłości do muzyki, obrazu i słowa. Jest on ciekawym połączeniem dobrego chilloutu i zmysłowej elektroniki, ze smakiem wzbogacony gitarowymi brzmieniami.

 

Leave a Reply