SiS i Paprodziad w utworze “Od nowa” [RECENZJA]

“Od nowa” to trzeci, wyjątkowy singiel zespołu SiS, w którym gościnnie pojawił się Paprodziad (Łąki Łan). Premiera albumu grupy zaplanowana została na wiosnę 2022.

Każdy kolejny singiel zespołu SiS to mocniejsze uderzenie. I nie tyle chodzi o warstwę muzyczną, ale emocjonalną, wynikającą z umiejętności obrazowania tego, co głęboko siedzi w przekazie oraz w wytrawnym podtekście warstwy instrumentalnej. Piosenka “Od nowa” rozpoczyna się niezwykle klimatycznie, spokojnie, wciągając nas w nieoczywistą formę artystyczną. Na pierwszy plan wyciągnięte zostały hipnotyczne dźwięki, które wraz z wokalem tworzą magnetyczną konstrukcję muzyczną, opartą na zawodowstwie, ale też sprawności łączenia różnych środków wyrazu.

fot. materiały prasowe

Z jednej strony dotyka nas brzmienie wydobyte z elektroniki, a z drugiej pojawiają się elementy budujące napięcie na żywym instrumentarium (od subtelnych gitar aż po pojawiającą się w tle trąbkę). Później utwór nabiera tempa, stając się samo zapętlającym systemem dźwięków, w którym dodatkowego nerwu dodaje pojawienie się Włodka Dembowskiego (Paprodziada). Wtedy całość przyjmuje nieco inny koloryt, ale wciąż mieści w charakterystyce zespołu SiS. Warto posłuchać też tekstu. Bez tych słów wartość samego kawałka nie byłaby aż tak wysoka. Zbalansowanie warstwy muzycznej z przekazem podnosi istotność tego, co robi grupa pod dowodzeniem wokalistki Justyny Puchałki. Utwór “Od nowa” to zapowiedź płyty, która po takiej artystycznej rekomendacji może okazać się jednym z ważniejszych wydarzeń przyszłego roku.

*****

Utwór „Od nowa” to opowieść o nas wszystkich. O wątpliwościach, odrzuceniu, cierpieniu, popełnianiu błędów, ale też o lekcji, którą wszyscy powinniśmy odrobić – o lekcji przebaczania. Wszyscy na nie zasługujemy, więc warto nauczyć się wybaczania nie tylko innym, ale przede wszystkim samym sobie.

„Od nowa” jest kolejnym, trzecim już singlem zapowiadającym drugi album zespołu SiS. Jego premiera odbyła się 18 listopada 2021 roku, natomiast premiera albumu zaplanowana została na wiosnę 2022 roku. Do współpracy artyści zaprosili Włodka Dembowskiego, który znany jest szerszej publiczności jako „Paprodziad”.

fot. materiały prasowe

Singlowi towarzyszy animacja wykonana przez Daniela Kusaka.  Daniel jest także twórcą animacji do wcześniejszego singla „Dym”. Obraz do utworu „Od nowa” jest więc pewnego rodzaju kontynuacją wcześniejszej podróżny. Tym razem przeniesiemy się jednak do świata medytacji, snu i wędrówki po naszym wnętrzu. Żeglugi po oceanie, którym sami jesteśmy. Spróbujemy odkryć to, co tak skrzętnie ukrywamy.

Animacja jest mieszaniną techniki analogowej z cyfrową. Część to animacja rysunkowa poklatkowa, a część rysowanych elementów została zaanimowana cyfrowo. W obrazie wykorzystany został także element, nagranego przez Daniela filmu.

*****

Zespół SiS tworzony jest przez grupę przyjaciół z Bielska-Białej i okolic. Został zawiązany w 2014 w tym właśnie mieście. W obecnym składzie grają od 2019 roku. SiS to mieszanka wybuchowa – od jazzmanów po miłośników metalu.

Nasza muzyka to Eclectic Indie. Kochamy stare analogowe graty, mocno stąpający po ziemi bas i gitarowe riffy oplecione zmysłową elektroniką. Na swoim koncie mamy debiutancki album zatytułowany „Heart”. Wiosną 2022 roku planujemy wydać drugi krążek.

Link do serwisów streamingowych: https://ffm.to/SISodnowa

 

fot. materiały prasowe

Leave a Reply