MAN’iek z szamańskim utworem “Chwila szczęścia” [RECENZJA]

MAN’iek powraca z nowym utworem. “Chwila szczęścia” to stylowy utwór oparty na bluesie, elektronice oraz… szamańskim rocku.

Warto wziąć pod uwagę, jak umiejętnie i bez przesadnego opasania całości nadmierną ilością elementów, MAN’iek łączy tradycję z nowoczesnością. Obok świeżej, bardzo przyzwoitej produkcji oraz elektronicznej otoczki, dostaliśmy bezmiar rockowo-bluesowego brzmienia, do którego przyzwyczaił nas jakże ciekawy duet, stojący za tym projektem (Marian Macioł i Tomek Szczęsny). Bez wyzbywania się tego, co stanowi istotę takiej muzyki, sięgają do tradycji, pozwalając jej istnieć w nowej rzeczywistości. I robią to bez tandetnego skupiania się na komercyjnym wymiarze, choć “Chwila szczęścia” posiada także przebojowy potencjał.

fot. materiały prasowe (kadr z teledysku)

To niezwykle istotne, żeby zderzenie takich dwóch artystycznych światów nie spowodowało katastrofy. Na szczęście wyrafinowanie, które przelewa się w tej propozycji, nie pozwala na pójście zespołowi w stronę bylejakości i banału. Do tego energia, którą udało się wyzwolić ma w sobie ładunek emocjonalny, w podtekście mocno szamański. Odrobina folkowej nuty dodaje całości dodatkowego kolorytu, w którym głos wokalisty doskonale się sprawdza. Pewnie w innej przestrzeni muzycznej byłby on trudny do zaakceptowania, a tutaj doskonale się sprawdza. To dobry numer, który dzięki jakiejś przewrotności artystycznej zasługuje na naszą uwagę.

*****

Łapiemy szczęście w chwilach,  celebrujmy ten moment, smakujmy, każdego dnia bądźmy gotowi na więcej, zawsze jednak pamiętajmy o cenie, którą również ma szczęście.

MAN’iek i nowy singiel „Chwila szczęścia” to mocno szamańska, bluesowa kompozycja w elektronicznej oprawie brzmieniowej z charakterystycznym głębokim wokalem, gitarą i rockowym pomrukiem. To stylowe połączenie nowoczesności oraz tradycji w alternatywnej artystycznie konwencji.

MAN’iek (duet Marian Macioł / Tomek Szczęsny) to autorski projekt, spojrzenie na świat w bluesowym wymiarze i współczesnej estetyce, ale też koncertowych nawiązań do brzmień lat 90. Niezwykłe brzmienie tego projektu to efekt połączenia klasycznych bluesowych założeń we współczesnych aranżacjach.

W jego skład wchodzą Marian Macioł – akustyk, muzyk, przyjaciel i dobry duch środowiska bluesowego oraz Tomek Szczęsny – muzyk, gitarzysta w autorskim i bardzo osobistym wymiarze. 

Marian Macioł to prawdziwa kopalnia różnych branżowych historii, swego czasu nagłaśniał Tinę Turner i ZZTop, a Lecha Janerkę w wojsku namówił do gry na basie. Część z nich od lat krąży po Polsce, inne zostaną dopiero odkryte przez szerszego odbiorcę w związku z planowaną książką i premierowym wydawnictwem. 

Man’iek definiuje bluesa w nowym wymiarze i robi to w sposób charakterystyczny, nowatorski i przebojowy, zmieniając estetykę wyrazu klasycznych form, zaskakuje, ale pozostaje sobą. To mocny przekaz i oryginalny wrażliwy vibe.

*****

W magicznie skręconym klipie wystąpili: Julia Konik oraz Andrzej Michalski.

Realizacja i zdjęcia: Michał Kopaniszyn

Wytwórnia MAN’iek music

 

fot. kadr z teledysku

Dodaj komentarz