Jubileuszowy album „Sissy Records 2001-2004”!

Album „Sissy Records 2001-2004” ukaże się 12 listopada w wersji 3 LP oraz 3 CD. Na płytach znalazły się utwory takich wykonawców jak: Smolik, Cool Kids of Death, Lenny Valentino, Myslovitz, Ścianka.

W latach 90. XX wieku polska muzyka alternatywna goniła i naśladowała świat. W XXI wieku przemówiła własnym głosem. Po raz pierwszy można to było usłyszeć na płytach wydawanych przez Sissy Records.

Działający w latach 2001-2004, w strukturach BMG Poland label dał początek brawurowym karierom Andrzeja Smolika i Noviki, nadał nowy kierunek twórczym poszukiwaniom Artura Rojka oraz pokazał niezwykły potencjał giganta sceny niezależnej, grupy Ścianka. To pod skrzydłami Sissy debiutowali zrewoltowani intelektualiści z Cool Kids of Death.

fot. okładka płyty

Działające zaledwie 3 lata Sissy Records wydało kilkanaście płyt, z których kilka weszło do kanonu polskiej muzyki popularnej. „Dni wiatru” i „Białe wakacje” Ścianki, „Uwaga! Jedzie tramwaj” formacji Lenny Valentino, czyli niezwykłej kolaboracji Artura Rojka z Myslovitz, Macieja Cieślaka, Jacka Lachowicza i Arkadiusza Kowalczyka ze Ścianki oraz Mietalla Walusia z Negatywu, są niezwykłym autorskim poszerzeniem granic muzyki rockowej. Natomiast album formacji Futro czy pierwsze solowe projekty Smolika doskonale łączą walory artystyczne i komercyjne. To wyrafinowana muzyka, która trafia też do słuchaczy poszukujących rozrywki. Od dawna niedostępne na rynku albumy Sissy stanowią dziś kolekcjonerski rarytas, za który miłośnicy muzyki gotowi są płacić nawet po kilkaset złotych.

Ale Sissy Records to nie tylko albumy. Wytwórnia, jako pierwsza w naszym kraju, wyspecjalizowała się w wydawaniu EP-ek, na których oprócz piosenek z płyt długogrających znajdowały się dodatkowe utwory, a także zaskakujące, często wykonywane przez nie związanych z Sissy artystów, wersje.
Potrójny album „Sissy Records 2001-2004” to doskonałe podsumowanie działalności tej niezwykłej wytwórni.

Pierwsze dwa krążki są jej wizytówką. To najlepsze piosenki Cool Kids of Death, Ścianki, Lenny’ego Valentino, Smolika, Futra, Homosapiens, Old Time Radio, Jacka Lachowicza i Antosha. To także wspólne dokonania artystów zaprzyjaźnionych z Sissy: Ani Dąbrowskiej, Pawła Krawczyka (Hey), Marsiji (Loco Star), projektu Silver Rockets i formacji Drift. Płyta trzecia to prawdziwa perła w koronie. Znajdują się tu niezwykłe kolaboracje i zaskakujące covery, jak „Futbol, futbol, futbol” Maryli Rodowicz w wykonaniu Homosapiens, „Już nigdy” Sławy Przybylskiej w aranżacji Ścianki, „Wojny Gwiezdne” Brygady Kryzys w wersji Futra, „Chłopiec z Plasteliny” Lenny’ego Valentino zagrany przez Cool Kids of Death, „T. Time” Smolika przerobiony przez Daniela Blooma pod szyldem Physical Love oraz sztandarowy „The Iris Sleeps Under The Snow” Ścianki wykonany dwukrotnie, przez Smolika i Katarzynę Nosowską oraz Myslovitz.

Są tu także dwa covery ze świata: „I Don’t Know Why I Love You” z repertuaru The House of Love w wersji Old Time Radio i megahit The Temptations „Papa Was A Rolling Stone” wyprodukowany przez Smolika z gościnnym udziałem… Krzysztofa Krawczyka. W tym fenomenalnym wykonaniu widać pełnię talentu i potęgę głosu niedawno zmarłego piosenkarza. Już choćby dla tej piosenki warto zestaw „Sissy 2001-2004” mieć w swojej kolekcji. Ale powodów, by sięgnąć po ten album jest tyle, ile znajdujących się na nim utworów.
*Anthony Neale – wokalista brytyjskiego zespołu Mainstream, który w 2001 roku wspólnie z Andrzejem Smolikiem i Jackiem Perkowskim z T.Love nagrali EPkę „What Fuels Your Fire?” promującą pierwszą składankę Sissy Records – „Sissy Light”.

Tracklista 3 CD:

CD 1
1. Lenny Valentino – Dom nauki wrażeń
2. Cool Kids Of Death – Uważaj (wersja bez cenzury)
3. Ścianka – Białe wakacje
4. Jacek Lachowicz – My friend
5. Homosapiens – Elephant (wersja singlowa)
6. Smolik – T. Time
7. Antosh – What Fuels Your Fire?
8. Old Time Radio – Your Voice
9. Futro – Where Is…
CD 2
1. Cool Kids Of Death – Butelki z benzyną i kamienie
2. Paweł Krawczyk – Dziewiątka
4. Lenny Valentino – W-21
5. Silver Rocket i Marsija – Czwórka
6. Old Time Radio i Patryk Stawiński – Piątka
7. Antosh – The Nightfly
8. Drift i Novika – Dwójka
9. Homosapiens – Wounded (wersja kompletna)
CD 3
1. Nosowska i Smolik – The Iris Sleeps Under The Snow
2. Smolik i Krzysztof Krawczyk – Papa Was A Rolling Stone
3. Physical Love – T. Time
4. Cool Kids Of Death – Chłopiec z plasteliny
5. Homosapiens – Futbol, Futbol, Futbol (ʼ74 Version)
6. Ścianka – Już Nigdy (Tango)
7. Futro – Wojny gwiezdne
8. Old Time Radio – I Donʼt Know Why I Love You
9. Myslovitz – The Iris Sleeps Under the Snow

 

Leave a Reply