Joanna Bejm z utworem “Na skróty” [RECENZJA]

Po bardzo dobrze przyjętej płycie “Jesteś”, Joanna Bejm powraca z nowymi piosenkami. “Na skróty” to pierwszy z trzech nowych utworów wokalistki. Słowa do tego singla napisała Joanna Kondrat.

Od zawsze istotę twórczości Joanny Bejm stanowi słowo. Ono pełni nadrzędną rolę w propozycjach wokalistki, a unoszone przez interpretację, dostaje często dodatkowej wartości. Tym razem artystka sięgnęła po tekst poruszającej się w podobnej przestrzeni muzycznej Joanny Kondrat:

“jakkolwiek trudno przejść przez dojmujący ogień przemian, na skróty drogi nie ma (…)”.

Poetyka słowa nie podlega tu żadnym dyskusjom, ale ważną częścią całości jest umiejętność osadzenia takiej opowieści w odpowiednim kolorycie muzycznym.

fot. materiały prasowe

A przecież wiadomo, że każdy element tak określonej poezji śpiewanej ma swoje zasadnicze miejsce. Także każdy pojedynczy dźwięk, wydobyty z brzmienia żywych instrumentów wtapia się w pejzaż tej propozycji. Sama kompozycja oparta została na czystej, gustownie zapodanej melodyce i wybornie zaszczepionym przekazie. Przy tym dostaliśmy dosyć oszczędną formę, która jednak wykracza poza oczywistą poetykę dźwięków. W podtekście docieramy do czarującej szlachetności, wynikającej ze współistnienia brzmienia ze słowem. Jest w tym też coś klasycznie pięknego, niezmanierowanego, ani nieobciążonego nadinterpretacją. Wyraz artystyczny mieści się też w czystym wokalu Joanny Bejm. Nie sposób się w nim nie zakochać.

*****

Joanna Bejm to wokalistka, która lubi łączyć różne gatunki muzyczne z poezją. W 2019 r. ukazała się jej debiutancka płyta „Jesteś” z autorską muzyką do wierszy Haliny Poświatowskiej. Zebrała bardzo pozytywne recenzje zarówno słuchaczy, jak i krytyków. Zachwycił się nią m.in. Marek Niedźwiecki, wielokrotnie emitując utwory z płyty w swoich audycjach a także umieszczając piosenkę „Mówię kocham” na swojej jubileuszowej 20. edycji kompilacji Marek Niedźwiecki zaprasza do Smooth Jazz Cafe wydanej przez Universal Music Polska w listopadzie 2020 roku.

Teraz czas na nowy singiel. Tym razem Joanna nie „ubiera” muzycznie poezji. Zaprosiła do współpracy uznaną autorkę o niezwykłej wrażliwości, Joannę Kondrat (wokalistka ma na koncie dwie płyty). Jej tekst w nietuzinkowy sposób podejmuje temat zmagania się ze strachem. Wszyscy mamy swoje piętra strachu, pokonujemy je codziennie. Ważne jest, by uświadomić sobie, że są one jedynie wytworem naszej wyobraźni i ograniczających przekonań. Wtedy zaczyna się nowe życie…

Muzykę skomponowała Joanna Bejm i Sebastian Iwanowicz. Produkcją utworu zajął się Rafał Stępień.

*****

Singiel został nagrany dzięki programowi “Mobilni w Kulturze 2021”, finansowanemu ze środków m.st. Warszawa. W ramach tej współpracy ukażą się w październiku 2021 r. jeszcze dwie nowe piosenki Joanny, których będzie można posłuchać na naszym portalu.

*****

Joanna Bejm – śpiew

Rafał Stępień – instrumenty klawiszowe, Sebastian Iwanowicz – gitara Krzysztof Gradziuk – perkusja

 

Leave a Reply