Polaczek z rockowym utworem “Suple” [RECENZJA]

Polaczek, czyli Robert Przybysz tym razem wraca z nowym rockowym singlem “Suple”, do którego powstał teledysk. W nagraniu piosenki uczestniczył po raz kolejny Rafał Matuszak (Coma).

Polaczek nie lubi kompromisów, działa zgodnie z własną wizją artystyczną bez podlizywania się komukolwiek. Jego bezkompromisowość jest jednak uporządkowana, kieruje się emocjami, ale też logiką. Dostaliśmy więc utwór “Suple”, który składa się z różnych odłamów, przy czym całość trzyma się pewnych założeń i zamiłowań do klasycznych odniesień charakterystycznych dla muzyki gitarowej. Słychać, że swoją znaczącą część dołożył Rafał Matuszak (Coma), obecny w tym utworze nie tylko jako basista, ale też jako współkompozytor i producent muzyczny.

fot. Łukasz Klimczak

Dzięki temu otrzymaliśmy solidną dawkę nieoczywistej rockowej energii i dobrze zaznaczonego przekazu. Wiele w tym alternatywnego brudu, ale też dodającego niepokoju klimatu – jakiegoś przeszywającego poruszenia, może nawet rozdrażnienia, które gdzieś na końcu zostaje uregulowane poprzez interpretację Polaczka. Do samej formy wokalnej także artysta podszedł niestandardowo, gdyż obok czytelnie zakreślonych momentów, dostaliśmy coś na kształt recytacji, totalnie porywającej “żywej mowy”. A wszystko to idzie z zaawansowanym, na swój sposób ważnym przekazem. W takiej muzycznej przestrzeni uwidoczniono różne odcienie miłości, stąd wszelkie muzyczne zabiegi mają w tym utworze swoje uzasadnienie. Zresztą Polaczek to artysta dojrzały, świadomy tego co i w jakim kształcie chce pokazać. Po tym kawałku chce się jeszcze więcej. “Suple” uzależnia od pierwszych dźwięków.

*****

W tym numerze Robert wraca, po elektro hip-hopowym wypadzie w “Kosmosie”, do solidnego, rockowego grania.

“Suple” to pulsujące, alternatywne brzmienie a także opowieść o ciemnych i jasnych stronach miłości. Tytułowe Suple (suplementy) to metafora do żaru, smutku, radości, uniesień, poczucia bezpieczeństwa wszystkich tych skrajnych elementów bez których taki stan nie ma racji bytu. Ostatecznie miłość przyrównana do niezwykle silnej substancji, która może uskrzydlać lub uśmiercać.

Muzyka do Supli to efekt pracy Rafała Matuszaka (jako producenta muzycznego i basisty), oraz Przemka Kuczyńskiego (perkusja), Przemka Dominiaka (gitara), Roberta Przybysza – Polaczka (wokal). Za miks i master odpowiada Tomasz Zed Zalewski.

*****

POLACZEK:

5 września 2017 roku zadebiutował singlem oraz klipem „Skrzydła”, jako niezależny twórca.

Kolejne single, które ukazały się w niewielkich odstępach czasu to „Ojczyzna” oraz „Ogród” – opublikowany jako live z koncertu w niszowym „Domu Sztuki” Jacka Olejniczaka w Łodzi. Kolejny, akustyczny singiel zarejestrowany w Studio Radia Łódź to „W jedno z twoich miejsc”, do którego powstał video klip wyreżyserowany przez Polaczka, od lat zawodowo związanego z branżą fotograficzną i filmową. Gościnnie w chórkach do singla wystąpiła Eliza Tkacz. W sesji w studio Radia Łódź wzięli udział także Rafał Napieralski (obecnie gitarzysta w BRUKLIN), Dawid Rudzki (obecnie gitarzysta w BRUKLIN), Marek Czmochowski. Ciekawym akcentem tej współpracy był występ na festiwalu Spinbreak w Poznaniu.

Po krótkiej przerwie artysta nawiązał współpracę z Rafałem Matuszakiem, basistą zespołu COMA, który wziął na siebie rolę producenta muzycznego. Skład zasilił Przemek Dominiak na gitarze oraz Przemek Kuczyński na instrumentach perkusyjnych.

Na tą chwilę efektem owej współpracy jest 6 gotowych singli. Premiera pierwszego z nich „Żelbeton” miała miejsce we wrześniu 2020. „Żelbeton” zagościł na kilku playlistach między innymi na 1 miejscu Listy Przebojów Radio Rzeszów czy w propozycjach do notowania Turbo Top w Antyradio.

Słuchaj utworu “Suple” w serwisach cyfrowych: https://ffm.to/PolaczekSuple

 

Dodaj komentarz