Marta Szefke Groove Band prezentuje nowy utwór “Dokąd” [RECENZJA]

Kilka dni temu premierę miał teledysk do piosenki “Dokąd” zespołu Marta Szefke Groove Band. Utwór zapowiada debiutancką EPkę grupy zatytułowaną “Złapać ostrość”.

“Dokąd” to zawodowe podejście do formy około bluesowej. Wiele tu pięknej melodyki, ale też niemało soulowych odniesień. Z szacunkiem do tego, co stanowi sedno takiej muzyki, zespołowi udało się stworzyć bardzo dobrą kompozycję. Grupa czerpie z takiego grania bez kompleksów, tworząc własną, bardzo sprawnie poprowadzoną wypowiedź artystyczną. To trochę niewspółczesna propozycja, która broni się także czytelnym przekazem.

fot. Paweł Klein

Ducha minionych czasów przywołuje vinage’owe brzmienie instrumentów klawiszowych, a także oszczędne, ale jakże zawodowo poprowadzone gitary. Warto zwrócić uwagę na swobodnie płynącą melodię, która zapętla się w refrenach, nadając jej piosenkowej formy. Do tego dochodzi świetnie postawiony głos Marty Szefke, który dodaje całości pewnej specyfiki. Poprzez własną charyzmę wokalistka naznacza ten utwór indywidualizmem, który może nie jest aż tak czytelny w samej muzyce. Przy jej obecności kompozycja nabiera pięknych barw, stając się czymś istotnym nie tylko w dorobku zespołu Marta Szefke Groove Band. Z takim podejściem i wyobraźnią możemy być spokojni o kolejne ich poczynania. Pozostaje tylko czekać na cały album. W takim razie, idąc za słowami artystki – “dokąd chcesz pójść?”.

*****

Nadchodzący album EP to pierwsze wydawnictwo zespołu. Choć zespół istnieje od 5 lat, dopiero teraz nadszedł czas na ich pełnoprawny debiut. Marta Szefke Groove Band to trójmiejski zespół tworzony przez profesjonalnych muzyków. Wykonujemy autorskie kompozycje z polskimi tekstami, inspirowane bluesem, soulem, rhythm’n’bluesem. Autorką muzyki i słów jest założycielka i wokalistka zespołu, Marta Szefke.

Realizacją nagrania, mixem i masteringiem zajął się Marek Heimbürger, na co dzień realizujący koncerty Darii Zawiałow, a ostatnio także i Męskiego Grania.

*****

Marta Szefke Groove Band to zespół trójmiejskich muzyków założony w maju 2016. Formacja zadebiutowała już dwa miesiące później na scenie finałowej prestiżowego konkursu Polish Blues Challenge podczas Suwałki Blues Festival. Zespół występował na Gdynia Blues Festiwal (2017) i zagrał koncert w ramach SOFAR Gdańsk.

Założycielka i frontmanka, Marta Szefke, jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, absolwentką kierunków wokalistyka jazzowa oraz edukacja muzyczna. Ukończyła również budownictwo na Politechnice Gdańskiej, co z powodzeniem wykorzystuje podczas koncertów, budując odpowiednią atmosferę. Jako wokalistka toruńskiej formacji Tortilla koncertowała na najważniejszych festiwalach bluesowych w kraju, a także na Komeda Jazz Festiwal. Ma na koncie wspólne występy z Markiem Stryszowskim (Laboratorium) i Wojtkiem Karolakiem, z koncertu z którym została wydana płyta DVD live. Marta Szefke Groove Band jest autorskim projektem, z którym wokalistka wykonuje własny materiał.

Repertuar zespołu to przede wszystkim muzyka autorska czerpiąca z gatunków blues, soul, rhythm&blues, funky. Polskie teksty są efektem uważnego spojrzenia na człowieka i rzeczywistość, w której żyje, obserwacji jego zachowań, ale też przyjrzenia się samemu sobie i własnym doświadczeń życiowym. Czasem serio, a czasem z przymrużeniem oka. Aranżacje utworów stwarzają przestrzeń do improwizacji dla charyzmatycznych muzyków, którzy świetnie rozumieją się na scenie, kochają występy na żywo i zarażają publikę swoją energią.

Członkami zespołu są zawodowi muzycy z bogatymi muzycznymi życiorysami – m.in. doświadczony perkusista, Piotr Jankowski, współtworzył projekty muzyczne z Mietkiem Szcześniakiem czy Natalią Niemen, natomiast Dmytro Poeta występował w rosyjskich i ukraińskich programach talent show jako klawiszowiec i kierownik zespołu towarzyszącego wykonawcom.

*****

Skład zespołu:
Marta Szefke – wokal, kompozycje, teksty
Dmytro Poeta – instr. klawiszowe, chórek
Krzysztof Pawłocki – gitara elektryczna
Konrad Żołnierek – gitara basowa
Piotr Jankowski – perkusja
Bartłomiej Szefke – chórek

 

Jedna odpowiedź do “Marta Szefke Groove Band prezentuje nowy utwór “Dokąd” [RECENZJA]”

Leave a Reply