Nela Zawadzka w utworze “Do góry pazury” projektu “Plater i jej Zwierzaki” [RECENZJA]

24 września swoją premierę miał singiel “Do góry pazury” projektu “Plater i jej Zwierzaki“. Piosenka zapowiada płytę, która ukaże się pod koniec roku nakładem wydawnictwa Soliton. W rolę Plater wcieliła się wokalistka Nela Zawadzka znana z „The Voice Kids”.

Piosenki dla dzieci to także gatunek, w którym zdarzają się słabe, pozbawione sensu i polotu produkcje. Stworzyć utwór dla młodszej publiczności jest niekiedy trudniej niż dla dorosłego słuchacza. Całkiem nieźle w tej kwestii poradził sobie autor muzyki i słów Tomasz Konfi Konfederak. Udało mu się stworzyć piosenkę z charakterem oraz świetną, energetyczną melodią. Przy tym twórca nie zapomniał o tekście, posiadającym głębsze przesłanie (“bronimy słabszych, pomagamy starszym, dbamy o przyrodę, oszczędzamy wodę”).

fot. okładka singla

Nie możemy też zapominać o udziale młodej wokalistki Neli Zawadzkiej, która doskonale odnalazła się w tej propozycji, nie przerysowując całości przesadną interpretacją. W tym przypadku przekaz musi być jasny i czytelny. Tak też jest. Zwraca uwagę także przebojowy klimat kawałka “Do góry pazury”, pozostający nam w głowie już po pierwszym przesłuchaniu (całkiem sprawnie poprowadzony refren). Nic by jednak nie mogło się udać, gdyby nie należyta produkcja, za którą odpowiedzialny jest Josh Harris. Nie powoduje ona dyskomfortu i nie umniejsza samego kolorytu tej piosenki, a przez to można ją bez kompleksów zestawić z najlepszymi propozycjami dla dorosłych słuchaczy. Rozrywkowy wymiar nie umniejsza jakości tego utworu. Brawo.

*****

Na płycie oprócz Neli usłyszymy również innych uczestników pierwszej edycji TVK takich jak: Gabrysia Piotrowska, Zuzia Janik, Eryk Waszczuk, Gabrysia BorysNatasza Kotlarska czy znana z piosenek dla dzieci Zozia ZOZI Tartas.

Do piosenki powstał animowany teledysk, pokazujący wszystkich Bohaterów i mieszkańców miasta Wildronowo, towarzyszące im moce oraz idee.

Piosenka „Do góry pazury“, utrzymana w klimatach nowoczesnego popu, jest opowieścią o małej dziewczynce imieniem Plater, obdarzoną supermocą, która wraz ze swoją ekipą Zwierzaków broni mieszkańców fikcyjnego miasta Wildronowo, przed wszelkimi zagrożeniami.

Tekst piosenki przedstawia bohaterów projektu „Plater i jej Zwierzaki“, jego cele, idee i wartości jakimi się kierują: wrażliwość na krzywdę innych, dbanie o przyrodę i zasoby wodne, pomaganie osobom starszym czy słabszym.

Dlatego każdy kto utożsamia się z tymi wartościami może należeć do ekipy Zwierzaków, których Plater często nazywa swoimi Tygrysami – silnymi, zwinnymi, pewnymi siebie, potrafiącymi stawić czoła wszelkim przeciwnościom losu.

*****

Album „Plater i jej Zwierzaki” zawiera w sobie zarówno aspekt muzyczny, historyczny, edukacyjny i edukacji integracyjnej:

Aspekt muzyczny – wykonawcami piosenek są uzdolnione dzieci z programu The Voice Kids. Piosenki tworzące album to zabawne i mądre teksty zakończone puentą oraz muzyka „wpadająca w ucho”, utrzymana w klimatach muzyki pop.

Aspekt historyczny – przybliża młodym ludziom postać Emilii Plater i zryw niepodległościowy Powstania Listopadowego. Przyjaciele bohaterki jak i czarne charaktery mają swoje odzwierciedlenie w postaciach i miejscach historycznych tego okresu.

Aspekt edukacyjny – w piosenkach Plater i jej Zwierzaki promują takie wartości jak sprawiedliwość, pomoc słabszym, przyjaźń. Projekt pozbawiony jest przemocy, bohaterowie walczą ze złem muzyką i nutkami. Projekt zachęca dzieci do gry na ukulele. Bohaterka piosenek Plater wraz z przyjaciółmi grają na tym instrumencie, a w booklecie do płyty znajdą się akordy oraz tabulatura do gry na ukulele.

Aspekt edukacji integracyjnej – jeden z bohaterów jest niepełnosprawny, którego obecność ma kształtować równouprawnienie wśród dzieci, umiejętność przełamywania barier i wzajemne poszanowanie, odpowiedzialność i akceptację.

Teksty piosenek są bardzo lekkie i zabawne, zakończone odpowiednią puentą. Dlatego też album nie tylko uczy, ale bawi i rozśmiesza, zachęcając do rodzinnej zabawy.

*****

Autorzy piosenki:

 Słowa: Tomek Konfi Konfederak

Muzyka: Tomek Konfi Konfederak

Produkcja: Josh Harris

Współprodukcja: Tomek Konfi Konfederak

Aranżacja: Tomek Konfi Konfederak/Josh Harris

 

Leave a Reply