KRÓL – “Wołanie” (MIUOSH x ZESPÓŁ ŚLĄSK – Pieśni Współczesne)

“Wołanie” to kolejna odsłona płyty Miuosha i Zespołu Śląsk. W nowym singlu gościnnie pojawił się król.

Obecność Błażeja na “PIEŚNIACH WSPÓŁCZESNYCH” to dla mnie ważna sprawa. Jego postać i podejście do własnej twórczości są wyjątkowe i niepowtarzalne, co jeszcze mocniej motywowało mnie do zaangażowania go w ten projekt. Zaśpiewał jak nikt inny, a to popchnęło nas do skonstruowania całego utworu w bardzo nietypowy sposób. Z kolei klip do tego numeru jest w pewnym sensie wprowadzeniem w historię, którą udało nam się zbudować wokół tego albumu – to prolog dla pewnych wydarzeń.

fot. M. Pawusz

Raz na milion lat dochodzi do odłamu planetoid, swoistego zderzenia, które niesie za sobą niezliczone konsekwencje. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób, zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś im obcego. Razem tworzą nowe.

Ten album to ten moment – raz na milion lat. „Pieśni współczesne” – wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha to projekt przełomowy, w którym niesamowity potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystająca z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna. Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które to jednak śmiało sięgają do tradycji ludowych tożsamych „Śląskowi”, a podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominającymi o szacunku dla tradycji.

Wśród zaproszonych gości znajdziemy najciekawszych wykonawców współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w naszym kraju, takich jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni, z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Projekt angażuje łącznie ponad 140 muzyków i wykonawców.

 

Dodaj komentarz