Krzysztof Zalewski dyrektorem artystycznym na urodziny Katowic i “Spodka”

11 września wokalista i multiinstrumentalista Krzysztof Zalewski zagra wraz z zaproszonymi gośćmi specjalny koncert z okazji Urodzin Miasta „Kocham Katowice”. Artyści sięgną po repertuar gwiazd, które przez ostatnie 50 lat wystąpiły w katowickim „Spodku”.

W tym roku Katowice mają aż dwa powody do świętowania – kolejną rocznicę uzyskania praw miejskich oraz półwiecze jednego z symboli miasta, czyli „Spodka”. Obie rocznice połączy tegoroczna edycja Urodzin Miasta „Kocham Katowice”, która odbędzie się 11 września.

Od 2018 roku główny urodzinowy koncert w Strefie Kultury ma specjalną formułę. Wybrana gwiazda polskiej muzyki obejmuje kierownictwo artystyczne koncertu i zaprasza wspaniałych gości, aby razem przygotować specjalny program. 

fot. Marta Kacprzak

Po Organku i Abradabie przyszła kolej na Krzysztofa Zalewskiego. Kariera tego muzyka rozpędziła się na dobre w 2016 roku, gdy wydał debiutancką solową płytę „Złoto”. Artysta umiejętnie balansuje między muzyką popularną a alternatywną, nie zatracając swoich rockowych korzeni. Wykonując z dużym sukcesem utwory Czesława Niemena w projekcie „Zalewski śpiewa Niemena”, udowodnił, że dobrze czuje się też w repertuarze innych artystów.

To doświadczenie Krzysztof z pewnością wykorzysta w Katowicach, przygotowując własne interpretacje utworów gwiazd, które przez lata gościł „Spodek”. Będzie z czego wybierać, bo przez pół wieku grała tam Metallica, Elton John, Joe Cocker, Deep Purple, Tina Turner, The Cure i wielu, wielu innych. Fani Krzysztofa Zalewskiego też powinni być usatysfakcjonowani, bo artysta na pewno wykona niejeden swój utwór. 

Krzysztof Zalewski zaprosił na scenę znakomity skład. Jego „orkiestrę”, obok świetnych muzyków, stworzą tacy znakomici artyści, jak Brodka, raper GrubsonArtur Rojek czy legenda muzyki rockowej Zbigniew Hołdys. Wydarzenie uświetnią także inne gwiazdy, których nazwiska nie zostały jeszcze ujawnione.

Koncert “Krzysztof Zalewski i przyjaciele” poprzedzi duet producenta i multiinstrumentalisty Smolika oraz brytyjskiego wokalisty Keva Foxa, czyli znany projekt Smolik // Kev Fox. Zarówno Smolik, jak i Kev Fox wystąpią również w drugiej części wieczoru, podczas koncertu Krzysztofa.

– Jestem przekonany, że to wydarzenie zgromadzi w Strefie Kultury kilka pokoleń miłośników muzyki z Katowic i całej Metropolii, i w odpowiedni sposób podkreśli nasz status jedynego w Polsce Miasta Muzyki UNESCO – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. 

Sam Zalewski zaprasza na koncert wspominając: 

– Katowicki Spodek to kultowe miejsce dla polskiej muzyki. Pękam więc z dumy, że będę mógł być dyrektorem artystycznym koncertu na 50-lecie tego odlotowego miejsca. Gościły tam największe gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki. Sam odwiedziłem Spodek po raz pierwszy w 2000 roku jako piętnastoletni fan Iron Maiden. Na koncercie nie zabraknie wielu znakomitych gości, przywołamy przeboje zespołów, które pojawiały się w Katowicach na przestrzeni półwiecza, no i oczywiście zagram też trochę własnych piosenek. Pełen entuzjazmu zabieram się do prób. Widzimy się we wrześniu!

Wydarzenie promuje sesja fotograficzna, która odbyła się niedawno w kultowym wnętrzu “Spodka”. Katowicki “Spodek” to olbrzymia powierzchnia przykryta 300-tonową kopułą, dzięki której przypomina kosmiczny obiekt – tzw. ufo. Nie bez powodu ten 50-letnia budowla nazywana jest jedną z ikon polskiej architektury. Autorką zdjęć Krzysztofa Zalewskiego, jak i całej kosmicznej oprawy wizualnej koncertu, jest Marta Kacprzak.

Wszystkie wydarzenia odbędą się zgodnie z obowiązującymi we wrześniu obostrzeniami pandemicznymi.

 

Leave a Reply