Polska płyta w 9 miesięcy. Pozory prezentują nowy singiel – “Oczy”

Wszystko idzie zgodnie z planem. Zespół Pozory prezentuje kolejny premierowy singiel. Do utworu “Oczy” powstał teledysk, a sama propozycja to już kolejna odsłona ich debiutanckiej płyty, która ukaże się jesienią tego roku.

Pozory docierają ze swoim planem wydawniczym do najgorętszego okresu w roku – wakacji. Taka jest też lipcowa premiera zatytułowana “Oczy”. To gorący singiel na miarę środka lata, pełen ciepła i miłości.

Od pierwszej sekundy słychać, że w rocku i w miłości wszystkie chwyty dozwolone, a tutaj mamy do czynienia z obiema kwestiami, ponieważ kawałek ma cechy rockowego hitu o miłości. Odbiorca ma wrażenie, jakby siedział na miejscu pasażera w Tesli rozpędzającej się do 100km/h w dwie sekundy. Jest wbity w fotel przez powietrze i energię, które napierają z głośników.

fot. Piotr Niesłuchowski

“Oczy” to dotychczas najbardziej singlowy numer Pozorów i zarazem najbardziej “wakacyjny” (mimo że utwór “Wakacje” miał swoją premierę przed wakacjami). Dzięki swej prostocie i tryskającej energii przypomina klimatem “Wiosnę” Organka. Nic więc dziwnego, że data premiery przypadła na najgorętszy koncertowy okres roku w środku sezonu urlopowo-festiwalowego. Utwór od początku zalewa słuchacza ścianą przesterowanych gitar i kalifornijskich chórów. Zespół bez przerwy zapewnia szeroką przestrzeń, na zmianę dając gitarom wybrzmieć i podkręcając ich tempo. W połowie utworu następuje charakterystyczne dla Pozorów przełamanie tempa i zespół przechodzi w bardziej zwiewną, taneczną część utworu wypełnioną pulsującym rytmem, funkową gitarą i skocznymi syntezatorami. W utworze głosu użyczył gościnnie Piotr Niesłuchowski, współpracujący m.in. ze Skubasem i Natalią Przybysz.

Chóralny okrzyk, od którego numer się zaczyna, jest jego punktem rozpoznawczym. Zespół wykorzystuje siłę prostej melodii nie dając o niej zapomnieć w trakcie utworu (wykorzystuje do tego między innymi falset, podobnie jak John Frusciante czy Bee Gees) i tymże okrzykiem, niczym klamrą, kończy. Stadionowy charakter głównego motywu oczu na pewno sprawdzi się podczas koncertów na żywo i pozwoli wyzwolić energię z festiwalowiczów.

Lirycznie “Oczy” to dialog między kochankami, pełen namiętności i zaangażowania, niekiedy borykający się z nieporozumieniem, jednak na okrągło serdeczny. Opowieść o wachlarzu emocji między dwojgiem ludzi zostaje podkreślona teledyskiem nakręconym i wyreżyserowanym przez Dawida Marca. W rolach głównych wystąpili Karolina Kwaśniak i Romek Olesiuk. Klip dostępny na oficjalnym kanale YouTube zespołu i z pewnością przypadnie do gustu fanom serialu “The End of the F***ing World”.

Premierę kolejnego utworu z płyty zespół Pozory zaplanował na 27 sierpnia, natomiast ostatnia część “Wahań” ujrzy światło dziennie w ostatni piątek września 2021r. Na jesieni zespół planuje wydanie całości materiału na fizycznych nośnikach. Pozory – trio z Warszawy powstałe w 2019 roku. Zespół tworzy gitarową muzykę alternatywną z elementami elektroniki. M. Ochijewicz, M. Dawidczyk, J. Wojnar. Grają tak jak czują. Piszą to co myślą. Nie ściemniają.

 

Leave a Reply