Jagoda GODA Wojciechowska feat. Wiktor Gabor w nowym utworze. Posłuchaj singla “Cały Świat” [RECENZA]

“Cały Świat”, nagrany z gościnnym udziałem Wiktora Gabor, to najnowsza propozycja wokalistki Jagody ‘GODY’ Wojciechowskiej. Utwór znajdzie się na kolejnym albumie artystki zatytułowanym “Pomiędzyczasie”.

W poszukiwaniu formy artystycznej, często zapomina się o najważniejszych parametrach, które powinny cechować dobrą piosenkę. Podstawową wartością utworu muzycznego powinna być umiejętnie poprowadzona melodia. Do tego dochodzi istotny tekst, żyjący w ścisłej symbiozie z muzyką. Tak właśnie skonstruowana jest premierowa piosenka “Cały Świat” Jagody GODY Wojciechowskiej. To przy okazji propozycja zbudowana na lekkości interpretacyjnej, nie będącej obarczoną nachalnym przekazem artystki. Jest w tym swoboda, ale także należyte przygotowanie od strony produkcyjnej.

fot. materiały prasowe

Gościnnie w utworze usłyszymy innego zdolnego wokalistę – Wiktora Gabora, związanego z zespołami Lady Killer i 5/6. Sama kompozycja mieści się w szeroko pojętym popie, ale z wyraźnymi naleciałościami musicalowymi. To przy okazji doskonała szkoła wokalna, gdzie całość musi głęboko siedzieć w komunikatywności. Poprzez bezpośredni kontekst połączony z odbiorem, zaskakuje szybkie nawiązanie relacji na poziomie artysta – słuchacz. Ta pewna dosłowność może nie dla każdego być akceptowalna, jednak trzeba przyznać, że przyjęcie określonej formy ma w tym przypadku istotne znaczenie. Dzięki niej nie dostaliśmy banalnego przeboju z krótkim terminem przydatności, ani też pioseneczki wpisującej się w modne gatunki muzyczne. Apetyt został rozbudzony, a tym samym już teraz wiadomo, że warto czekać na cały album.

*****

Utwór powstał podczas trwania pandemii i opowiada historię świata. Tekst nawiązuje do tego okresu, emocji z nim związanych oraz pragnień, które mimo swojej prostoty okazują się być tak bardzo wszystkim potrzebne. Mówi o tęsknocie za normalnością, nadziei na lepsze jutro i uczuciach jakie towarzyszyły GODZIE w jednopokojowej przestrzeni. Opowiada o strachu, klaustrofobicznej scenerii mieszkań, ludzkich relacjach zależnych od Wi-Fi, a także walce i sile wiary. Singiel “Cały Świat” to duet, wyśpiewany przez GODĘ (Jagodę Wojciechowską) i Wiktora Gabor (wokalistę zespołu Lady Killer).

Album “Pomiędzyczasie” to alternatywny świat, w który GODA wprowadza słuchaczy. Określany mianem nowego gatunku – Alternative Depressive Pop – łączy w sobie elementy rocka, popu i alternatywy z domieszką jazzowych harmonii. “Pomiędzyczasie”, jak opisuje autorka, to jej wewnętrzny świat chmur, nadziei, odczuć i piękna. Subtelne motywy muzyczne przeplatane są rockowym brzmieniem. Pozornie proste teksty zyskują głębię dzięki nieoczywistej kompozycji słownej. Między wierszami wyczytać można ukryte znaczenia. „Pomiędzyczasie” jest odpowiedzią na zabieganie współczesnego świata, fragmentem życia pomiędzy obowiązkami a pracą. Jest zakątkiem czasu, który charakteryzuje się unikatowym stylem. Album jest uniwersalny, dedykowany każdemu, kto potrzebuje chwili oddechu. Niedosłowność, nienachalność niedopowiedzenia – to słowa idealnie opisujące płytę „Pomiędzyczasie”.

*****

GODA czyli Jagoda Wojciechowska – wokalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów. Absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej  w Gdańsku. Z zamiłowania aranżuje znane piosenki, komponuje i pisze teksty. 1 marca 2017 roku wydała swój debiutancki autorski album „Samotność”. Album zabrzmiał premierowo na koncercie w Chicago (USA) w lipcu 2017 roku. Na przestrzeni lat artystka brała udział w wielu festiwalach, projektach muzycznych, tworzyła także kolejne utwory, z których część znajdzie się na drugiej płycie – “Pomiędzyczasie”.

*****

W utworze zagrali:

Maciej Walewski – gitara elektryczna

Piotr Guz – bas

Nikodem Wojtkiewicz – perkusja

Maciej Walewski – mix/mastering

Słuchaj utworu “Cały Świat” na Spotify: http://smarturl.it/Calyswiat

 

Leave a Reply