Max Bravura prezentuje utwór “Pandemiczne Aspiracje” [RECENZJA]

Max Bravura powraca z nowym singlem „Pandemiczne Aspiracje”. Piosenka podsumowuje wydarzenia ostatniego roku, wskazując na uniwersalne problemy, które dotyczą każdego z nas.

“Pandemiczne Aspiracje” wyróżniają się świetnie poprowadzoną rytmiką, wyróżniającą się na tle jazgotliwych gitar i tym razem “janerkowych” (skojarzenie z Lechem Janerką) zaśpiewów wokalisty Macieja Wachowiaka. Zespół pozostaje wiernym sobie i kolejny raz częstuje nas gitarową energią, tworzącą obraz czegoś jakościowo doskonałego. Max Bravura kusi wytrawną formą, niemieszczącą się w obrębie radiowych przebojów, choć sama kompozycja jest niezwykle porywająca i nie brakuje jej siły przebicia.

fot. materiały promocyjne

 

To efektownie dynamiczny, osadzony w alternatywnych odmianach rocka utwór, który po kilku przesłuchaniach nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie ma w tym przesady, choć sam wydźwięk tego kawałka wydaje się opasły od niesztampowych rozwiązań muzycznych. Siła tej kompozycji leży w nieco awangardowej śmiałości, a także wyraźnej ekspresji, napędzającej jej rozmach. Max Bravura od dłuższego czasu konsekwentnie podąża drogą własnych zapatrywań artystycznych, kolejny raz pokazując, że tego rodzaju muzyka wynika ze sposobu myślenia, świadomości i niedopasowywaniu się do aktualnych trendów muzycznych. Zespół przyciąga uwagę rozmachem i artystyczną oryginalnością. A przecież za muzyką stoi też przekaz.

*****

Od Naiwności do Powagi. Utwór został nagrany “na setkę” w studio Manximum w Łodzi. “Pandemiczne Aspiracje” to nowy początek. W ten sposób zespół rozpoczyna cykl premier, które będą ukazywały się przez okres wakacji.

“Miało być aktualnie, ale nie jest to też do końca protest song. Zależało nam, żeby to był użytkowy utwór, z którym wielu Polaków będzie mogło się utożsamić i który zarazem nie pretenduje do miana superprodukcji ani zaskoczenia roku. “ – tak o nowym utworze mówi Maciej Wachowiak

*****

Max Bravura to projekt założony przez Macieja Wachowiaka, wokalistę znanego z elektropopowej formacji Slutocasters (kojarzonej m.in. z obecności na soundtracku filmu “Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego). W swojej twórczości, której rdzeń stanowi ekspansywne brzmienie gitar i syntezatorów, grupa łączy rock’n’rolla, crossoverowy eklektyzm oraz teksty śmiało prowadzące słuchacza na manowce ludzkiej natury. Zespół zadebiutował świetnie przyjętą EP-ką “How Bravura”, premierze której towarzyszyło kilkadziesiąt koncertów zagranych w całej Polsce. W 2017 byli jednym z objawień poznańskiego Spring Breaka. Ale to nie był jeszcze TEN moment. Po trzech latach twórczych eksploracji, redefinicji stylu i roszad w składzie, Wachowiak i spółka zaprezentowali album „Too Bravura”.

*****

Posłuchaj w serwisach cyfrowych:
https://ffm.to/MaxBravuraAspiracje

 

fot. okładka singla (Paweł Draus)

Leave a Reply