Magda Adamek prezentuje utwór “Cuda Cuda” [RECENZJA]

„Cuda Cuda” to kolejny singiel Magdy Adamek. Poprzednia piosenka wokalistki – „Żyje się raz” miała bardzo dobry odbiór wśród fanów, dlatego artystka idzie za ciosem i szybko powraca z nowym utworem.

Magda Adamek bardzo konsekwentnie buduje własną pozycję na polskim rynku muzycznym. “Cuda Cuda” to już kolejna propozycja wokalistki coraz wyraźniej określająca jej poczynania artystyczne. Łagodne brzmienie nowej piosenki zostało podrasowane żywym brzmieniem instrumentów, ale całość osadzono we współczesnej konwencji. To efekt czytelnej aranżacji i przyzwoitej produkcji. Magda stawia na piosenkową, dosyć prostą formę, ale zawsze dodaje do niej pierwiastek własnych pomysłów, nadających całości mniej pospolitego wymiaru.

fot. okładka singla

To także indywidualizm artystki sprawia, że jej kolejny utwór ucieka od banału i przewidywalności. W tym przypadku swobodna, a przy tym dosyć nośna melodia została również mocno naznaczona charakterystycznym głosem artystki. Bardzo ważnym jest, żeby umiejętnie określić – o czym jest piosenka, w jaki sposób chce się dotrzeć z nią do słuchacza, a także jakie powinna wyrażać emocje. I pomimo pewnej dosłowności udało się Magdzie Adamek spełnić powyższe warunki, dzięki czemu “Cuda Cuda” bronią się po prostu błyskotliwością twórczą. Warto posłuchać.

*****

Magda Adamek przyzwyczaiła już swoich słuchaczy do głębokich i niosących pozytywną energię tekstów. Tak jest i teraz. O czym jest i jak powstał tekst do „Cudów”?

Utwór “Cuda cuda” powstał w czasie pandemii i jego celem jest przynosić nam nadzieję na lepsze jutro, na spełnianie marzeń, nadzieję na to, że przyjdą lepsze dni, i że przydarzą nam się w życiu te właśnie tytułowe „cuda”. Ten lepszy świat, o którym śpiewam – jest całkiem niedaleko i każdy z nas może się do niego udać.”

“A ten świat to nie jest fizyczna miejscówka do której trzeba pojechać pociągiem, czy polecieć samolotem, ale to jest nasz wewnętrzny świat – stan naszej świadomości – to w jaki sposób postrzegamy siebie i innych. Jeśli widzimy wszystko w ciemnych kolorach i wmawiamy sobie, że wszystko jest bez sensu, to taki będzie nasz świat, ale jeśli jednak spojrzymy na siebie i innych w jasny i pozytywny sposób okaże się, że zacznie się w naszym życiu robić słonecznie. Warto wierzyć w cuda, bo one – te małe i te wielkie zdarzają się codziennie – sztuką jest je zauważać i cieszyć się nimi.” – Magda Adamek

Do piosenki powstał dwupłaszczyznowy, pasujący do warstwy tekstowej teledysk, który już jest dostępny na kanale YouTube Magdy.

Warto tu wspomnieć o procesie twórczym artystki. Pytana o to jak powstają jej piosenki, mówi:

“Proces twórczy, to bardzo nieprzewidywalna rzecz. Czasami piosenka przychodzi w najmniej oczekiwanych miejscach, na lotnisku, pod prysznicem, w aucie pędzącym 120 na godzinę… i nagle w ciągu 10 minut jest całość – gotowy tekst i melodia.  Wtedy wszystko szybciutko nagrywam na  komórce, a później dopracowuję szczegóły. Czasami jednak piosenki “się piszą” przez dłuższy czas. Najpierw powstaje tekst – który u mnie zawsze jest wynikiem jakiegoś przeżycia, fascynacji, doświadczenia, obserwacji, która wywołała we mnie jakieś emocjonalne poruszenie.” i dodaje:

“Czasami taki tekst leżakuje przez jakiś czas, aż w końcu spotka swoją melodię, a czasami jest odwrotnie. Melodia przychodzi pierwsza, a tekst później się znajduje. Nie ma przepisu na to – proces tworzenia jest pewnego rodzaju “mistycznym” doświadczeniem. I zawsze kiedy następuje, przynosi mi ogromną satysfakcję. Często tworzę późną nocą. I kiedy rano otwieram notes z tekstami i czytam je – zawsze jest to tak ekscytujące jak otwieranie prezentów spod choinki w dzieciństwie. To bardzo przyjemne uczucie. Po chwili dodaje też informacje dotyczące współpracy przy etapie końcowym:  Kiedy piosenka jest już napisana pozostaje już “tylko” ją wyprodukować… – współpracuję z kilkoma wspaniałymi producentami, którzy czują i rozumieją moją muzykę – tutaj ukłony dla Grzesia Ryby, który jest autorem Cudów oraz dla Madzi Wójcik i Grzesia Jędracha z zespołu GOYA, którzy wyprodukowali wiele moich poprzednich piosenek.

Magda Adamek nie chce klasyfikować swojej muzyki mówiąc:

“Pisząc piosenki nie myślę o stylach muzycznych – muzyka wychodzi ze mnie w postaci, która odzwierciedla moją wrażliwość. Piszę bardzo różne piosenki i fascynuje mnie bardzo szeroki wachlarz muzycznych stylów i wykonawców. Nie chciałabym dać się zaszufladkować. Dla mnie sztuka to przede wszystkim wolność.”

Polecamy śledzenie social media artystki, ponieważ zdradza, że planuje kolejne mocne premiery.

*****

Utwór dostępny jest także w serwisach streamingowych: https://id.ffm.to/cudacuda

 

Leave a Reply