Premiera albumu ,,Watra’’, czyli muzyczna wędrówka Piotra Damasiewicza

26 czerwca to data premiery albumu ,,Watra’’ Into the Roots, czyli Piotra Damasiewicza oraz członków kapel ,,Mała Ziemia Suska’’ i ,,Ziemia Suska’’.


Na płycie wybrzmiewa muzyka z okolic Babiej Góry, połączona z jazzem i dźwiękami świata, które towarzyszyły Piotrowi Damasiewiczowi podczas wieloletniej podróży.

Piotr Damasiewicz wraca z Into the Roots. Łączy góry z jazzem i muzyką świata. Do projekty zaprosił czlonków kapel ,,Mała Ziemia Suska’’ i ,,Ziemia Suska’’. Muzycy odnieśli się do tradycji muzykowania w chacie góralskiej, tak jak to się tradycyjnie odbywa i połączyli to z klubem jazzowym, gdzie również jamowanie jest jego naturalną częścią. Muzyka z okolic Babiej Góry została zintegrowana z jazzem i dźwiękami świata.

fot. materiały prasowe

 

Nowy album powstał z potrzeb poszerzenie brzmienia i sięgnięcie głębiej w etniczny i folkowy wymiar muzyczny. Poprzedni skład Into the Roots został rozszerzony o śpiew i instrumenty smyczkowe. Wprowadzono więcej treści muzycznej, która nie będzie już tylko dodatkiem, ale w dużej mierze punktem wyjścia.

Tytuł nagranej i wydanej płyty ,,Watra’’ odnosi się do słowa pochodzenia wołoskiego i nawiązuje do nazwy spotykanej na terenie Karpat, oznaczającej duże ognisko z rozstawionym drewnianym trójnogiem, palonym w celu przywołania pamięci o przodkach i powrotu do korzeni, śpiewając i wspominając dawne czasy.

Watra to inspirujące spotkania, pełne opowieści o tradycji, podróżach i muzyce z całego świata, gdzie przy ognisku połączyły się różne muzyczne światy jazzu i folkloru.

*****

Piotr Damasiewicz – kompozytor, trębacz, multiinstrumentalista, edukator, podróżnik oraz kurator międzynarodowych platform muzycznych. Oprócz studiów gry na trąbce kształcił się w zakresie kontrabasu, fortepianu, klasycznego śpiewu – w tym chorału gregoriańskiego. Studiował także dyrygenturę chóralną i kameralną, aranżację i kompozycję. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki etnicznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej i eksperymentu.

Damasiewicz był reprezentantem Polski w czterech muzycznych platformach międzynarodowych: Take Five Europe, Jazz Playes Europe Laboratory, Art Meetings i Melting Pot Laboratory (Jazztopad). W dwóch ostatnich jako lider, kompozytor i instrumentalista rozwijał ideę otwartej improwizacji w zetknięciu z innymi dziedzinami sztuki. Obecnie doktoryzuje się na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Damasiewicz już od ponad dekady jest w nieustannej muzycznej i nie tylko ,,drodze”. Można powiedzieć, że charakteryzuje go bycie ,,w ciągłym ruchu’’.
Odwiedza różne miejsca, przestrzenie i kultury, tam tworzy generując różne połączenia dźwiękowe.

Na płycie wystąpili:
Piotr Damasiewicz – trąbka, harmonium, perkusjonalia, głos
Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri
Paweł Szpura – perkusja, bęben ramowy
Alicja Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Kamila Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Natalia Krzeszowiak z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – wokal
Krzysztof Ryt z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ – altówka pięciostrunowa
Jan Ryt z Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ – dudy, piszczałka
Paweł Ryt z Zespołu Regionalnego ,,Ziemia Suska’’ i Kapeli ,,Mała Ziemia Suska’’ – skrzypce sekund, wokal

Wydawcą albumy jest: L.A.S. listening and sounding nowa inicjatywa koncertowo-wydawnicza, której celem oprócz samego wydawania muzyki jest propagowanie sztuki i muzyki poprzez wspólne jej doświadczanie na linii słuchacz-muzyk, artysta-widz.

Więcej: listeningandsounding.com
FB: Listening-and-sounding-LAS

Album kupisz tutaj:  https://laslisteningandsounding.bandcamp.com/album/watra

 

fot. okładka płyty

Leave a Reply