“Witajcie w naszej bajce…”, czyli recenzja albumu “Classic Novelty” Gootovskiego

Nasz ocena

Jego ostatni album został przyjęty bardzo dobrze, a sam twórca nie spoczął na laurach. Kryjący się pod tajemniczym pseudonimem artysta 4 czerwca bieżącego roku wydał kolejną, równie dopracowane płytę. Oto recenzja drugiego albumu Gootovskiego pt. “Classic Novelty”.

fot. okładka płyty

Recenzja płyty “Classic Novelty” – Gootovsky (Soliton, 2021)

Gootovsky i jego muzyka mają jedną szczególnie łącząca ich cechę: tajemniczość. Artysta, o którym niewiele wiadomo tuż po wydaniu debiutanckiego albumu “Last Wanderer” niemal od razu rozpoczął pracę nad kolejnym projektem. Tym razem przygotował dla swoich słuchaczy podróż w głąb wyobraźni, bo to właśnie tajemniczość pobudza ją najbardziej.

Na album “Classic Novelty” składa się 12 utworów. W niecałą godzinę za sprawą kompozycji Dariusza Gutowskiego przenosimy się do iście baśniowej rzeczywistości. Od samego początku uderzające jest wyszukanie i kunszt zarejestrowanych melodii, dzięki czemu krążek może stać się prawdziwą gratką dla melomanów-audiofili. Za produkcję odpowiada Artur Jurek i to jemu należą się oklaski, za ostateczne dopracowanie brzmienia.

A co czeka nas w treści? Muzyka Gootovskiego otula słuchacza i opowiada mu historie na miarę braci Grimm. Sekcje poszczególnych instrumentów precyzyjnie wprowadzają w nastrój, stawiając kompozytora w roli narratora, za sprawą którego towarzyszą nam poszczególne doznania. Szczególnie wyróżniające się dla mnie były partie smyczków, być może to właśnie im przypisano role głównych postaci. Jednym z ciekawszych momentów albumu jest utwór “Medium”, w którym uwagę zwraca śpiewny flet. Miłym i nienachalnym akcentem w kompozycjach są partie wokalne, które zamiast odwracać uwagę od instrumentów i spychać je do roli tła, wręcz same stają się dodatkowymi instrumentami, dzięki czemu całość harmonicznie i bez przepychanek skupia się na ciągłym snuciu opowieści.

Album “Classic Novelty” to – jak podpowiada tytuł – klasyka w nowoczesnym wydaniu. Dzięki dobrodziejstwom technologii jesteśmy w stanie usłyszeć najdrobniejsze niuanse znakomitej gry artystów Filharmonii Bałtyckiej, zaś to, co jest sednem nagrań pozostaje osadzone w ponadczasowej klasyce. Album prosi się o wykonanie na żywo, a w czasie oczekiwania na wersję koncertową polecam wsłuchanie się w kompozycje Gootovskiego. Jest to z pewnością muzyka, przy której chce się marzyć.

Daria Trojanowska

*****

Album “Classic Novelty” dostępny jest w sklepie Soliton: https://muzykacyfrowa.pl/collection/classic-novelty-gootovsky

 

Tracklista:

1. Autumn
2. Barbara
3. Medium
4. Tit
5. Passion
6. Millenium
7. Mercury
8. Leonard
9. Roundabout
10. Pendulum
11. Returns
12. Triptych

 

Leave a Reply