Chłopcy Kontra Basia z nowym singlem “Czarny Roman”

Zespół Chłopcy Kontra Basia prezentuje nowy singiel zatytułowany „Czarny Roman”. Utwór pochodzi z wydanej w ubiegłym roku płyty „Mrówka Zombie”.

fot. Mateusz Detyniecki

Chłopcy Kontra Basia o nowym singlu:

„Mrówka Zombie” to płyta, na której nie mogło zabraknąć opowieści o Czarnym Romanie, najbardziej elektryzującej postaci warszawskich ulic. Postanowiliśmy napisać piosenkę używając cytatów z jego fantastycznych i mrocznych wizji, które potraktowaliśmy tu zupełnie serio. Oto opowieść ku pamięci Jana Polkowskiego a.k.a. Czarnego Romana – pieśń o tykającej bombie, zbliżającym się meteorycie, arcy-mordercy wykopanym z grobu i miastach zrywających się z łańcucha. Klip nakręcił Kuba Radej i Grzegorz Grabowski, a w rolę Czarnego Romana wcielił się Andrzej Kłak. Użyliśmy fragmentów filmów dokumentujących monologi Czarnego Romana, zdjęcia zaś robiliśmy m.in w jego ulubionych miejscach w Warszawie – na ul. Chmielnej i pod Zamkiem Ujazdowskim”.

Album “Mrówka Zombie” jest inspirowany legendami miejskimi, teoriami spiskowymi i creepypastami.

Zespół tak mówi o nowej płycie:

Oto miasto, pod którym tyka bomba w rytmie walca. Grasują tu zwierzęco-ludzkie hybrydy, a diabeł wozi się nie tylko czarną wołgą, ale i żółtym polonezem. W mieście tym, mili kosmici postawią ci bańki, a Czarny Roman uraczy wróżbą. Wieczorami, po zgaszeniu lamp opowiada się tu historie o skamieniałej Zoi i inteligentnych grzybach przejmujących wolę. Ci, którzy boją się spać, odczytują do rana gwiezdne komunikaty. A ci, którzy się nie boją, śnią o niespełnionej miłości. Wybraniec po przebudzeniu się, odnajdzie portal do równoległego świata, w którym upragnione szczęście będzie płynąć jak niezmącony strumyczek”.

Grupy Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji. Wciąż wędrują w poszukiwaniu ludowych motywów i gawęd, ubierając je we współczesną stylistykę.

Od debiutanckiego albumu „Oj tak!” zespół przeszedł przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. Do grupy dołączyli Łukasz Korybalski (znany m.in. z zespołu Ani Dąbrowskiej) i Mateusz Modrzejewski (Majka Jeżowska, The Dumplings).

Po czteroletniej przerwie grupa wraca z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. „Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle. Artyści o nowej płycie: Oto miasto, pod którym tyka bomba w rytmie walca. Grasują tu zwierzęco-ludzkie hybrydy, a diabeł wozi się nie tylko czarną wołgą, ale i żółtym polonezem. W mieście tym mili kosmici postawią ci bańki, a Czarny Roman uraczy wróżbą. Wieczorami, po zgaszeniu lamp opowiada się tu historie o skamieniałej Zoi i inteligentnych grzybach przejmujących wolę. Ci, którzy boją się spać, odczytują do rana gwiezdne komunikaty. A ci, którzy się nie boją, śnią o niespełnionej miłości. Wybraniec po przebudzeniu się, odnajdzie portal do równoległego świata, w którym upragnione szczęście będzie płynąć jak niezmącony strumyczek. Wraz z nowym materiałem, Chłopcy kontra Basia opuszczają uniwersum dawnej wsi i bajek i wchodzą w świat wymyślonego miasta. Wciąż jednak opowiadają o tym, co fascynowało ich od zawsze: o rzeczach tajemnych, magicznych, przedziwnych, strasznych i cudownych. Miejskie legendy, creepypasty, wieści o współczesnych cudach i teorie spiskowe – to one stanowią pole do twórczej zabawy na trzeciej płycie Chłopcy kontra Basia.

 

Leave a Reply