Wolska i jej nowa propozycja “Kaput!” [RECENZJA]

“Kaput!” to już druga odsłona twórczości niezwykle kreatywnej wokalistki – Wolskiej. Do utworu powstało animowane lyrics video, które można obejrzeć za naszym pośrednictwem.

Młoda, utalentowana i niezwykle kreatywna. Takie spostrzeżenia nasuwają się po wysłuchaniu nowej piosenki Wolskiej, zatytułowanej “Kaput!”. To propozycja bogata brzmieniowo, ale nieprzeforsowana muzycznie. Każdy element tej artystycznej układanki ma swoje miejsce, dzięki czemu poszczególne instrumenty mają okazję w pełni zaprezentować się, nie będąc przy tym przytłoczonym nadmierną produkcją. Jednocześnie artystka podchodzi z szacunkiem do melodii – spróbujcie nie śpiewać “Kaput!” po kilkakrotnym przesłuchaniu. Nie da się!

fot. Jacek Poremba

Nowa piosenka ponownie nie wpisuje się w nurt mainstreamowego popu – bliżej jej do Bovskiej lub Kwiatu Jabłoni (to pewnie przez pięknie wkomponowane ukulele i alt-popowy charakter), a przy tym “Kaput!” ma więcej polotu niż niejeden przebój radiowy. Naturalnie przepływające dźwięki sprawiają, że sama kompozycja ma w sobie coś magnetycznego, wręcz uzależniającego. Do tego Wolska jest błyskotliwą obserwatorką, która umiejętnie opisuje różne spostrzeżenia dotyczące relacji międzyludzkich. Z jednej strony robi to z dziewczęcym wdziękiem, a z drugiej z niezwykłą dojrzałością. Warto dodać, że przy nowym utworze artystka współpracowała z doświadczonym Piotrem Siejką, co zapewne też ma swoje znaczenie w kształtowaniu ostatecznej wersji tego utworu.

*****

Drugim singlem WOLSKA potwierdza, że komponowanie i pisanie tekstów to jej natura. “Kaput!”, stylistycznie zbliżony do klimatu muzycznej alternatywny, jest nośnikiem bardzo osobistego tekstu. Młoda artystka po raz kolejny dowodzi, że pomimo swojego wieku jest osobą dojrzałą artystycznie, z bardzo trafną obserwacją relacji międzyludzkich.

Jak informuje artystka „Kaput!” to piosenka o przemianie:

“Kaput! to piosenka o przemianie, a raczej początku przemiany. Tekst jest jednym z najbardziej osobistych, intymnych, jakie napisałam w życiu. Powstał, kiedy miałam lat 19 i patrząc na niego z dzisiejszej perspektywy, dopiero potrafię powiedzieć, o czym tak naprawdę opowiada”.

“W pewnym sensie jest to historia młodej dziewczyny, która walczy ze swoimi słabościami i jest gotowa zmierzyć się z nimi, i „wyjść z cienia”. Wcześniej nie chciano jej słuchać, przez co zamknęła się w sobie. Zmęczona ciągłym porównywaniem się do innych, ciągłymi myślami, że czegoś jej nie wypada, czegoś nie powinna, chce coś zmienić, postanawia zacząć żyć swoim życiem. Ta piosenka to początek zmian w jej życiu. Często powtarzam, że inspiracjami do moich tekstów są ludzie, ale ten tekst jest również, wyjątkowo o mnie” – dodaje Wolska.

Piosenkę zilustrowała młoda, równie utalentowana artystka Marysia Jagłowska, której zaanimowane grafiki możemy obejrzeć we wciągającym lyrics video.

*****

WOLSKA pomimo młodego wieku może się powalić sporym muzycznym doświadczeniem. W wieku 3 lat zaczęła uczęszczać na pierwsze zajęcia teatralno-muzyczne, gdy skończyła 7 rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, rok później powstały jej pierwsze kompozycje. Dziś ma dziś ma lat 20 i ponad 200 napisanych utworów, które czekają na swoją kolej by ujrzały światło dzienne.

 

fot. okładka singla

Leave a Reply