OLIS – lista najlepiej sprzedających się polskich płyt (09.04 – 15.04.2021)

OLIS to lista najlepiej sprzedających się płyt w Polsce przygotowywana przez ZPAV (Związek Producentów Audio Video). Na potrzeby naszego portalu wyodrębniliśmy dziesiątkę polskich albumów. Pierwsze miejsce należy tym razem do PRO8L3MU i ich płyty “Fight Club”. Sprawdźcie pełną dziesiątkę.

1. „Fight Club” – PRO8L3M. To przełomowe wydawnictwo, na którym duet całkowicie zmienia dotychczasową formułę konsekwentnej, samowystarczalnej produkcji muzycznej Steeza i solowego rapu Oskara. Liczba gości, których usłyszymy na albumie „Fight Club” jest imponująca. To przekrój najciekawszych artystów sceny – od muzyki rozrywkowej, przez alternatywę po mocne osobowości i największe indywidualności sceny rapowej, w zaskakujących połączeniach. Dawid Podsiadło, Pezet, Brodka, Kaz Bałagane, Sokół, Vito Bambino, Paluch, Szpaku, Młody Dron, Wilku WDZ, Ero, Kukon, oraz świeże odkrycie – CatchUp – to wokaliści, wokalistki i raperzy, w których wykonaniu usłyszymy zarówno zwrotki jak i refreny.

 

2. „Złota kolekcja” – Krzysztof Krawczyk. Zbiór największych przebojów artysty.

 

3. „Dziękuję” – Król. To szósty solowy album Króla, który dał się poznać jako artysta wydający płyty rokrocznie. Dwa tysiące dwudziesty okazał się szczególny, był to rok bez nowej płyty Króla, jednak przyniósł on artyście nagrody takie jak Paszport POLITYKI czy Fryderyk a także objęcie wraz z Darią Zawiałow i Igo kierownictwa nad Orkiestrą Męskiego Grania.

 

4. „Five” – Wac Toja.

 

5. „Horyzont” – Krzysztof Krawczyk. Nigdy nad żadną płyta nie pracowaliśmy tak długo i wnikliwie. Zawiera ona 14 piosenek wybranych z 80 propozycji. Będąc na ostatniej prostej swojej drogi artystycznej chcę przekazać co czuję po 55 letniej ciężkiej pracy, znaczonej potem i łzami, ale też radością, którą był dla mnie kontakt z moją publicznością. Ona była najlepszym moim adwokatem, szczególnie w chwilach trudnych, których nie brakowało.

 

6.  “Mogło być nic” – Kwiat Jabłoni. To wyczekiwany przez fanów drugi album jednego z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie ponownie zapraszają słuchaczy do świata pełnego mądrych i ważnych przemyśleń. Na nowym wydawnictwie znalazło się jedenaście autorskich kompozycji, które powstawały pod okiem producenta Wojtka Urbańskiego.

 

7. „The Best: Rysunek na szkle” – Krzysztof Krawczyk.

szyscy lubimy rzeczy, które są 'The Best’, najlepsze z najlepszych, wyjątkowe. Ta zasada dotyczy wszystkich aspektów życia, a kiedy myślimy o muzyce, to jest już całkowicie oczywiste, że chcemy słuchać największych przebojów ulubionych wykonawców. Bez względu na preferencje i gusta muzyczne, każdy przyzna, że Krzysztof Krawczyk wielką gwiazdą jest i basta. Świadczą o tym jego dorobek estradowy oraz ogromna liczba wylansowanych przebojów. Jego kariera trwa od ponad pięciu dekad. W tym czasie przyczynił się do ogromnego sukcesu m.in. takich szlagierów jak „Rysunek na szkle”, „Parostatek”, „Byle było tak”, „Jak minął dzień” i „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”.

 

8. „Lowpass” – Lowpass. LOWPASS to nazwa zespołu (Miły ATZ, Marceli Bober, Miroff, Wuja HZG) oraz tytuł debiutanckiej płyty. Muzycznie to połączenie spontanicznej chęci do tworzenia tu i teraz z profesjonalnym wykończeniem i aranżacją. Można to nazwać zderzeniem dzisiejszego hip hopu z jazzem i mikro cząstką brytyjskiej muzyki klubowej, ale to chyba nadal zbyt ogólnikowe. Emocje płynące z muzyki jak i tekstów tworzą pełną paletę kolorów, którą w dzisiejszych czasach może dostrzec duża część młodego społeczeństwa. Pewne jest jedynie to, że Lowpass nie zjawił się by go opisywać tylko po to, żeby opisywał.

 

9. „Ciche dni” – Kaśka Sochacka. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) – tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang”) i jego drugiej płycie („Mój dom”). „Wszystko zaczęło się od „Wiśni”. Znaczy zaczęło się dużo wcześniej – i o tym opowiada Kaśka w swoim „Love Story”, które dołączone będzie do płyty – ale to „Wiśnia” nadała sprawom tempo. To było jak kula śniegowa – Piotr Stelmach i jego audycja, później Kortez – jego wersja numeru i występy gościnne na jego koncertach, pierwsze miejsce LP3 przez 4 tygodnie z rzędu – wszystko działo się bardzo szybko i przerosło nasze oczekiwania. Ludzie kibicowali, chcieli pomóc, dołączyć się – i tak spontanicznie pojawiło się na płycie kilku znakomitych gości.” – komentuje Agata Trafalska.

 

10. “Królowa dram” – sanah. Artystka w 2019 roku systematycznie zaczęła umieszczać w sieci własne kompozycje i w ciągu kilku miesięcy została zauważona przez fanów tzw. inteligentnego popu, dziennikarzy, a także „kolegów z branży” – w połowie 2019 jej „Cząstkę” na wyprzedanym koncercie zaśpiewał sam Dawid Podsiadło. Pod koniec roku sanah miała już wiele wyróżnień za single „Siebie zapytasz”, „Idź” czy „Proszę pana”.

 

Leave a Reply