Małgorzata Beczek prezentuje nowy utwór. Posłuchaj singla “Strzelaj”!

„Strzelaj” to nowy utwór Małgorzaty Beczek. Wraz z nim premierę miała debiutancka EP wokalistki zatytułowana „2002″, na której znalazło się kilka muzycznych niespodzianek.

Jedną z nich jest piosenka “Jenny”:

„ “Jenny” jest to utwór, w którym postanowiłam zawrzeć różne imiona występujące w kultowych polskich piosenkach. Pojawia się “Jenny” Edyty Bartosiewicz, jest też “Katasza” zespołu Hey, jest “Małgośka” Maryli Rodowicz, jest też słynna “Julia” od zespołu Wanda i Banda. Te wszystkie kobiety są we mnie, ale i w każdej kobiecie, która dojrzewa, ma problemy i zmaga się z różnego rodzaju demonami z przeszłości. “Jenny” to moja historia, ale i moje muzyczne alter ego. Tym utworem zamykam w swoim życiu pewien rozdział i oficjalnie zdeptuję ślady stóp, które prześladowały mnie od 2002 roku do dziś.”

fot. okładka EP

Jednym z singli promujących nowy minialbum, który jest już dostępny w serwisach cyfrowych został utwór “Strzelaj”. To on staje się wizytówką całej EP, w wyraźny sposób zaznaczający muzyczne inspiracje artystki. Chociaż kompozycja płynie w nurcie szeroko rozumianego popu, to jednak podkreśla osobowość samej wokalistki. Lekka, niebanalnie utkana piosenka stara się też równoważyć popowy klimat ze znaczącym tekstem, który staje się istotą jej przekazu. To dzięki niemu mamy do czynienia z czymś ważnym, bo dotykającym hejtu, tak powszechnym w dzisiejszych czasach, nie tylko w Internecie. Dodatkową wartością jest teledysk, w sposób wyraźny odnoszący się do słów, które możemy usłyszeć w tym utworze. Zresztą warto poznać każdą propozycję Małgorzaty Beczek z premierowej EP, bo w każdej z nich kładziony jest nacisk na wspomniany przekaz, będący ważnym elementem całości. Dzięki temu właśnie nowa propozycja “Strzelaj” staje się istotnym fragmentem pewnej układanki. Dodatkowo jej przebojowy klimat nie pozwala nam długo o sobie zapomnieć. Zwraca także uwagę należyta produkcja, która czytelnie i bez kompleksów wpisuje ten utwór we współczesne trendy muzyczne (produkcja: Brainfreezer).

*****

“Zawsze marzyłam o tym, żeby moje teksty łatwo krzyczało się na koncertach. Nie mogę doczekać się, aż będzie ku temu okazja. Muzyka to prawdziwe lekarstwo, a ekspresja to moje drugie imię, więc jestem szczęśliwa, że mogłam opowiedzieć w ten sposób swoją historię. Jeśli ktokolwiek odnajdzie w moich piosenkach coś dla siebie, to znaczy, że robię to dobrze. Szczerość i wrażliwość to podstawa” – tak o EP mówi sama artystka.

EP-ka powstała w 2020 roku we współpracy z Brainfreezerem (producent współpracujący m. in. z Dawidem KwiatkowskimMariką czy Słoniem).

“Brainfreezer wyprodukował większość utworów, a mi samej pomógł uwierzyć w to, że umiem pisać piosenki i „nie jestem zła”. Proces twórczy zadziałał tutaj jak swoista terapia, a poprzez te piosenki chciałabym pokazać, że to nic złego mówić głośno o zdrowiu psychicznym, a także walczyć z demonami przeszłości bez wstydu i poczucia winy” – dodaje.

Klip do singla pt. „Strzelaj”, który miał swoją premierę 9 kwietnia, równolegle z ukazaniem się albumu „2002”, powstał we współpracy ze studiem filmowym Motion Pikczer. „Strzelaj” porusza problem hejtu, dyskryminacji i toksycznych relacji, z którymi na co dzień spotykamy się w domu, w miejscu pracy, w szkole, a także w Internecie.

“W tym klipie wcieliłam się w rolę klasowego łobuza oraz własnego prześladowcy. Na pierwszy rzut oka wygląda to na niewinną zabawę, jednak warto pamiętać, że tego typu wspomnienia „ze szkolnej ławki” zostawiają ślady – nie tylko w głowie kozła ofiarnego, ale także oprawcy” – mówi o teledysku artystka.

*****

Małgorzata Beczek – miłośniczka kotów, z wykształcenia psycholog. Urodziła się i mieszka w lubelskich Rykach. Uczyła się śpiewu w klasie artystycznej w Garwolinie a studia psychologiczne w Lublinie połączyła z pracą prezenterki w Akademickim Radiu Centrum, gdzie prowadziła autorską audycję muzyczną “Z innej beczki”. Pracowała też jako dziennikarka w Warszawie. Finalnie wróciła do rodzinnego miasta, by zająć się na poważnie muzyką, czyli tym, co kocha najbardziej. Na co dzień pracuje w firmie geodezyjnej, po godzinach gra na ukulele i gitarze oraz pisze piosenki. Muzyka płynie jej we krwi, a jej sceniczne guru to między innymi: Hayley Williams z Paramore, Beyoncé i Debbie Harry z Blondie.

Śpiewa od zawsze, a swój pierwszy autorski utwór wymyśliła w wieku 6 lat. Zaczynała od śpiewania wszystkiego „cudzego”, od 14 roku życia zaczęła aktywnie tworzyć i pisać autorskie utwory w zespołach rockowych i pop-rockowych. Życie nauczyło ją pisać piosenki, a emocje i niepohamowana ekspresja ułatwiły resztę roboty.

Kilka lat temu Elżbieta Zapendowska powiedziała po jej występie na Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej w Garwolinie: ”To jest zwierzę sceniczne”. Trudno się z nią nie zgodzić.

W 2002 roku miała 7 lat, była wrażliwym i zagubionym dzieckiem, teraz ma 26 lat, zdecydowanie wyraźniej widzi swoje uczucia i łatwiej o nich pisze. Małgorzata Beczek, bo o niej mowa, wydała właśnie debiutancką EP „2002”. Album jest już dostępny we wszystkich serwisach streamingowych, a na platformie YouTube swoją premierę miał singiel „Strzelaj” wraz z teledyskiem. W sieci dostępne są też teledyski do singli, które zapowiadały album: „Nie!” i „Cisza”.

„2002” to połączenie dynamicznego popu, melodyjnej alternatywy, synth-wavowych brzmień i  rockowych wokali.

EP “2002” dostępna jest w streamingu: https://id.ffm.to/2002

 

 

 

Leave a Reply