“Karma” Hey, “Origo” Natalia Nykiel, “Invisible EP” sanah. Wyjątkowe winyle z okazji Record Store Day 2021

Record Store Day to święto niezależnych sklepów muzycznych, w których 12 czerwca i 17 lipca 2021 będzie można kupić płyty winylowe wydawane przez wytwórnie tylko z okazji tego specjalnego dnia. W tym roku oferta polskich tytułów jest znacznie bogatsza niż rok temu.

Wojtek Mazolewski – „Polka Live”. Album łączy elementy jazzu, rocka, reggae i muzyki elektronicznej. Wersja na żywo jest bardzo ekspresyjna, taneczna i rytmiczna i nigdy nie była jeszcze wydana na winylu w wersji koncertowej.
To płyta, która jako jedna z dwóch polskich płyt trafiła w tym roku do dystrybucji na rynkach amerykańskim, japońskim, australijskim i europejskich. Na rynek polski trafi 250 egzemplarzy.

 

 

Pink Freud – „piano forte brutto netto” to mieszanka klasycznej improwizacji, elektronicznego brzmienia, drum’n’bass i jungle oraz punkowej energii. Album w tej wersji (LP + 7”) ukaże się na rynkach globalnych (z wyłączeniem polskiego). Od winylowej polskiej wersji różni się dwoma dodatkowymi utworami, między innymi nagranym specjalnie przez zespół utworem „2021 (record store day)”.

 

„Moja słodka europejska ojczyzna” Komedy to historia międzynarodowa. Muzyka powstała w 1967 roku na zamówienie Joachima-Ernst Berendta z niemieckiej rozgłośni SDF. Ukazał się wówczas album „Meine Susse Europaische Heimat – Dichtung und Jazz Aus Polen”. Współcześnie dzięki Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu projekt odżył. Po raz pierwszy na LP w wersji zarówno studyjnej, jak i koncertowej. Edycja limitowana z okazji 90. urodzin Krzysztofa Komedy na dwóch winylach: różowym i turkusowym. Album dostępny w drugim dropie – 17 lipca.

 

HEY znowu na RSD! Tym razem ze swoją piątą w dyskografii, ale czwartą studyjną płytą “Karma”. Wydana na winylu po raz pierwszy od daty premiery w 1997 roku. Będzie to edycja limitowana do 555 egzemplarzy, wydanie na podwójnym splatterowym winylu.

 

Czwarte dzieło zespołu Dr Misio zatytułowane “Strach XXI wieku” – teraz podczas RSD (czerwcowy drop) także na winylu! Album nominowany do Fryderyka 2021 w kategorii Album Roku Rock, jak mówi o nim sam frontman: “To głównie zbiór naszych histerii i lęków. W kontrze garść słodko-gorzkich wspomnień z czasów młodości”. W 13 zawartych na albumie utworach odbijają się różne odcienie rocka, składające się na styl Dr Misio. Wydanie limitowane, czarny winyl. Album na CD ukazał się pod naszym patronatem medialnym.

 

Przy “Origo” Natalia Nykiel współpracowała z międzynarodowymi artystami jak: Stevie Aiello (kierownik muzyczny zespołu Thirty Seconds To Mars, kompozytor m.in. „Dangerous Night” i „Hait To The Victor”), czy brytyjskie objawienie muzyki soul – Daley. Natomiast Josh Farro i Hayley Williams z Paramore udzielili zgody na wykorzystanie fragmentu ich utworu „Careful” w piosence Natalii „Volcano”. Za mastering odpowiada laureat Grammy Lewis Hopkin ze studia Stardelta w Wielkiej Brytanii.
Album będzie wydany w limitowanej wersji 350 egzemplarzy, na pomarańczowym winylu.

“Invisible EP” sanah to kolejny polski album dostępny w czerwcowym dropie RSD! Na płycie znajdziecie anglojęzyczną „Królową dram” czyli „Invisible dress” w dwóch wersjach – oryginalnej studyjnej i zremixowanej przez Maro Music i Skytech’a. Uważni słuchacze odnajdą tu także angielskojęzyczne zmasterowane wersje przebojów z pierwszej i drugiej płyty sanah.

 

2021 jest rokiem jubileuszowym dla TEDE, bowiem artysta obchodzi 20-lecie swojej solowej działalności. W 2001 roku raper debiutował głośnym albumem „S.P.O.R.T.”, dlatego po dwóch dekadach, na RSD, nakładem Asfalt Records ukaże się okazjonalny, limitowany maxi singiel z utworem „Wyścig Szczurów”. Poza oryginalną wersją utworu na płycie znajdzie się instrumental oraz remiksy. Materiał muzyczny zremasterowany przez Sir Micha.

 

“Opowieści z podwórkowej ławki” to najbardziej klasyczna odsłona rapujacych braci Fisza i Emade, którym towarzyszy Inespe. Album po raz pierwszy w historii zostanie wydany na nośniku winylowym, dlatego specjalnie na tę okazję ENVEE przygotował dedykowany remaster. Płyta dokładnie w terminie czerwcowego RSD 2021 będzie obchodziła 22 urodziny. Za sprawą Oskara Podoslkiego – OESU, który zajął się opracowaniem graficznym tego wydania: edycja będzie nieszablonowa, bezkompromisowa, nawiąże do złotych czasów panowania samplera Akai MPC, a w środku nie zabraknie zdjęć, które znalazły się też na okładce “Opowieści z podwórkowej ławki” z 1999 roku.

 

O.S.T.R. “Jazz W Wolnych Chwilach” został zremasterowany przez Joe Caithnessa specjalnie na potrzeby tej edycji. Album w ramach RSD wytłoczono na zjawiskowych czerwonych splatterach. Muzyce towarzyszy wydanie ze znakomitymi komiksowymi ilustracjami autorstwa Michała Arkusińskiego, które na potrzeby nowego opakowania przemodelował Jacek Rudzki (Znajomy Grafik). Solidna porcja (grubo ponad 2h materiału) technicznego rapu O.S.T.R., który “Jazzem W Wolnych Chwilach” ugruntował pozycję lidera na scenie hip-hop.

 

Po 15 latach milczenia HEDONE powróciło z nowym albumem. „2020“ to najdojrzalszy muzycznie album w historii zespołu. Mimo różnorodnych stylistyk i pomysłów, całość materiału – nagrywanego m.in. w łódzkim studiu Tonn czy w The Church Recording Studio w Pittsburgu – jest spójną brzmieniowo całością. Wydawcą „2020” jest New Sun – premierowy label wydawnictwa GAD Records. Album w wersji kolorystycznej już 12 czerwca w sklepach biorących udział w RSD.

 

Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki. Album zawiera materiał z kultowego już singla ska Alibabek z 1965 roku oraz nowe wersje utworów! Płyta „Tribute to Alibabki”, na której w winylowej odsłonie składa się historyczny singiel Alibabek „W rytmach Jamajca Ska”, zremasterowany został z oryginalnej taśmy z archiwum Veritonu. Na płycie znaleźć można dwa utwory w niepublikowanych wersjach radiowych oraz cały materiał nagrany na nowo przez Alibabki w 2016 roku z towarzyszeniem The Bartenders. W sklepach już 17 lipca.

 

 

Leave a Reply